logo yeni

ADALET VE ADALET MESLEK YÜKSEKOKULU MEZUNLARI ATANMAK İSTİYOR

Aktif . Yayınlanma Sizden Gelenler

ise girme 3Adalet ve Adalet Meslek Yüksekokulu mezunları, sayıları her geçen yıl artmasına rağmen atamalarda kendilerine gerekli kontenjanın sağlanmadığından ve mağdur olduklarından yakınıyor.

Önlisans düzeyinde eğitim veren Adalet ve Adalet Meslek Yüksekokulu programlarından mezun olup atama bekleyenler, sorunları ve çözüm önerileri konusunda şunları söylüyorlar:

100.000'i aşkın mezunu olan bu bölümün atanmasında, 2012-2014 yılları arasında merkezi alımlarda toplam 750 kadro verilmiştir. Bu kadrolar sadece Adalet Bölümünün 3003 koduna ait değildir, başka bölümlerle ortak tercih edilebilen kadrolardır. .Adalet bölümü mezunları olarak bizler 2014/2 Kasım atamasında verilen 19 kadro ile maalesef mağdur edildik. 100.000'i aşkın mezuna 19 kadro adalet mi?  Bu duruma bakarak size bölüm ve bölümün başarısı hakkında bilgi vereceğiz.

1)   2014 KPSS Önlisans sınavında, sınava giren 776.426 kişi arasından;

a) Derece olarak Türkiye çapında ilk 2000 önlisans mezunu arasına 400'den fazla Adalet Bölümü mezunu girmiştir.

b)Bu sınavda 80 üzeri puan alan önlisans adaylarının en az 3002 tanesi Adalet Bölümü mezunudur. Bu sayıyla 3003 Kodlu Adalet bölümü 1. sıradadır.

c)Bu sonuçlar diğer önlisans bölümleriyle kıyaslandığında, Adalet Bölümü diğer bölümlere "açık ara fark atmıştır"

d) 80 üzeri puan alan 2. sıradaki bölüm 3249 Kodlu Bilgisayar ile ilgili bölüm mezunlarına 2012-2014 yılında verilen kadro sayısı 2700 civarıdır. Bu da 2014-2016 yıllarında Adalet Bölümüne 750 kadro verilmesinin yetersiz olduğunu kesin şekilde göstermektedir.

2)Bilindiği üzere Devlet Kurumlarına sadece Merkezi Atama ile alım yapılmamaktadır. Açıktan Atamalar da vardır. Bakanlıklar arasında en fazla Açıktan Atama yapan bakanlık, bizimde ismini taşıdığımız ADALET BAKANLIĞI'dır. ADALET BAKANLIĞI Açıktan Atama olarak;

a-Zabıt Katipliği (İcra Katipliği ve CTE Katipliği de bu alımlarla aynı özelliktedir)

b-İnfaz Koruma Memuru

c-Mübaşir

d-Şöför, tekniker

alımı yapmaktadır. Bu alımları yaparken adaylar Mülâkatlara tabi tutulmaktadır. Mülakat yapılırken Başbakanlığın ve Hakimler ve Savcılar Kanununun Mevzuatındaki hükümler uygulanmaktadır. Bu mevzuatta, yapılacak mülâkatlarda Adalet ve Adalet MYO mezunlarına "öncelik hakkı" tanınacağı açıkça belirtilmesine rağmen, yapılan mülâkatlarda bu hükümlere uyulmayarak mağduriyet yaratılmaktadır.

3) Bu başarılarımıza ve aldığımız Hukuk Dili ve Resmi Yazışma, Memur Hukuku, İnfaz Hukuku, Kalem Mevzuatı, UYAP gibi dersler içeren hukuk ağırlıklı eğitime rağmen, sizden mağduriyetimizi ve sesimizi duyurmanız için istediğimiz şeyler şunlardır;

a) Merkezi atamalarda, KPSS'de derece yapmış bölüm olarak en az 5000 kadro istiyoruz.

b) Adalet Bakanlığı'nın yaptığı Açıktan Atamalardaki mülâkatlarda, kanun ve mevzuatta geçen ve uygulanmayan maddelerin, lehimize olarak uygulanmasını istiyoruz.

4) Yukarıdaki saydığımız duruma bakarak istediğimiz fazladan bir hak değil, uygulanmayan mevzuatlardaki hak mahrumiyetimizin giderilmesidir.

Ayrıca Sağlık Bakanlığı atamalarında nasıl Sağlık ile ilgili bölümlerden alım yapılıyorsa, Adalet Bakanlığı'nın atamalarında da Adalet Bölümlerinin tercih edilme ve alınma zamanı çoktan gelmiştir. Yüksekokul ve AÖF’teki kontenjan artışları yeterli mezun ve memur adayı sayısını sağlamıştır.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.