logo yeni

SAĞLIK KURUMLARI İŞLETMECİLİĞİ BÖLÜMÜ MEZUNLARININ FERYADI

Aktif . Yayınlanma Sizden Gelenler

saglik6Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Sağlık Kurumları İşletmeciliği önlisans bölümünde okuyan ve istihdam sıkıntısı yaşayan bir okurumuzdan gelen mektubu aynen yayına veriyoruz:

"Sağlık Hizmetleri M.Y.O’da Sağlık Kurumları İşletmeciliği ÖNLİSANS 3049 nitelik kodu okudum. Bu bölüm Türkiye geneli yıllardan beri açılmış olup açıldıktan günümüze kadar bu bölümün okutulmasına dair teşvikler yapıldı ve bu bölümü okuyan bütün öğrencileri ve ben gelecek kaygıları içerisindeyiz. Bu bölüme kanarak üniversite okuyan öğrenciler olarak hiçbir yerde bir çıkış kapısı bulamıyoruz. Bu bölümden atama ve kadrolu alımlar olarak geleceğimiz tamamen kapatılmış durumdadır. Türkiye geneli üniversitelerde bu bölümün mağdur öğrencilerine verilen bilgiye göre bu bölümün amacı: çeşitli sağlık kurumlarında orta ve üst düzey yönetim elemanı olarak yetiştirmektir. Ancak bu durumda öğrencilerin karşısına hiçbir şey çıkmadı, bu bölümü bitirenlerin hepsi boşta kaldı ve hala boşta kalıp mağdur durumundalar.

Yaklaşık 60 üniversitede eğitim gören veya daha öncede belirttiğimiz gibi bu bölümden mezun olan öğrenciler yıllardır açıkta kaldığı için, okumakta olan öğrenciler olarak bizler de mağdur durumdayız.

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nca Giden No: 02.11.2012 – 47888 sayılı belge ile Sağlık Kurumları İşletmeciliği bölümüne durumlarının mağduriyetini giderilmesi için Sağlık Teknikeri unvanı verilmesi kararlaştırılmıştır. Aynı yıl içinde 2012/2 tercih kılavuzunda DİĞER HUSUSLAR Bölümünün 3.12 maddesinde yer alan ‘’Yerleştirme işlemleri, adayların mezun oldukları unvanlara göre değil, mezun olunan alan/program esas alınmak suretiyle yapılmaktadır. (Örneğin; nitelikleri arasında (3017) “Hemşirelik, Sağlık Memurluğu veya Sağlık Teknikerliği ön lisans programlarının birinden mezun olmak.” koşulu aranan kadro ve pozisyonlara ilgili programlardan mezun olan adaylar başvurabilecek, diğer programlardan Sağlık Teknikeri unvanıyla mezun olanlar başvuramayacaktır.)’’ düzenlemesine dayanarak mağduriyetimiz devam ettiğinden dolayı bu durumun telafi edilmesini istemekteyiz.

Çalışma alanları çok geniş olmasına rağmen (kamu hastanelerinde, üniversite hastanelerinde, vakıf hastanelerinde, özel hastanelerde, rehabilitasyon merkezlerinde, sağlık araştırma merkezlerinde, ilaç ve tıbbi cihaz üreten endüstri kuruluşlarında v.b) bu gibi kurum ve kuruluşlarda sağlık kurumları işletmeciliği eğitimini görmüş öğrencilerin atanması gerekirken çeşitli bölümlerden mezun diğer insanlar bu kadrolara atanmaktadır.

Binlerce öğrencilerin bu bölümü bitirmek için emek ve zaman harcadıklarını ve hiçbir şekilde emeklerinin karşılığını alamadıklarını bildirip mağduriyetimizin giderilmesini istiyoruz.

Sonuç olarak bu bölüme, Kpss ve diğer sınavlarda kadro açılmasını istiyoruz  Bu bölüm okulda  (HUKUKUN TEMEL KAVRAMLARI ,İKTİSADA GİRİŞ I,İŞLETME İLKELERİ,MATEMATİK I,TIBBİ DOKÜMANTASYON,TIBBİ TERMİNOLOJİ,İKTİSADA GİRİŞ II,MATEMATİK II,SAĞLIK HİZMETLERİ PAZARLAMASI,SAĞLIK HUKUKU,İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ,SAĞLIK KURUMLARI YÖNETİMİ I,ATATÜRK İLKELERİ VE İNKILAP TARİHİ I,MÜŞTERİ İLİŞKİLERİ YÖNETİMİ,SAĞLIK KURUMLARINDA MALİYET YÖNETİMİ, SAĞLIK KURUMLARINDA KALİTE YÖNETİMİ , HASTANE YÖNETİM VE ORGANİZASYON) gibi dersleri görmektedir. Birçok imza kampanyası düzenledik, hali hazırda imzalanmış 1000 den fazla imza olmasına rağmen, atama talepleri ile ilgili ne ilgilenen, ne de duyan var. Sağlık Bakanlığına talebimizi ilettiğimiz zaman onlar Devlet Personel Başkanlığına, onlarda Maliye Bakanlığına yönlendirmekte ve onlarda konunun muhatabının Sağlık Bakanlığı olduğunu söyleyip bizim talebimize cevap vermemektedir. Soruyorum, bu bölüm neden var? neden açıldı? ve neden hala üniversitelere yüksek puanla öğrenci almaya devam etmektedir?. Binlerce mezun var ama atama yok, bu çelişkinin giderilmesi için yetkilileri sesimizi duymaya çağırıyorum."

 

Okuyucu Gönderisi

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.