logo yeni

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANINA MAZERET İZNİ SORUNUNA DAİR MEKTUP

Aktif . Yayınlanma Sizden Gelenler

dilekceAmirlerin takdirinde kullanılabilen mazeret izinlerinin alınmasında karşılaşılan zorluklar ve yaşanan mağduriyetler ile bu sorunların giderilmesine yönelik taleplerin yer aldığı bir elektronik postanın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanına gönderilmiş olduğu belirtilerek aynı elektronik posta Sitemize de gönderilmiştir.

Sivil bir memur tarafından gönderilen söz konusu elektronik posta şu şekilde:

"Sayın Bakanım

Ben 1998 yılından beri askeri bir kurumda devlet memuru olarak çalışmaktayım. İşimi seviyorum ve işimden memnunum. Ancak mazeret izini kullanmayla ilgili bazı sorularım var. Bu sorular diğer memur arkadaşlarımın da ortak sorunlarıdır ve çalıştığım kurumla alakalı değildir. Yaptığım araştırmada diğer kurumlarda çalışan devlet memurlarının da aynı sorunlarla karşılaştıklarını görüyorum.

Sorunumuz şudur: 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun mazeret izni başlıklı 104 üncü maddesinin bir kısmı aşağıdadır.

Ç) Yukarıda belirtilen hallerden başka, merkezlerde atamaya yetkili amirler, illerde valiler, ilçelerde kaymakamlar ve yurt dışında diplomatik misyon şefleri tarafından dairesi amirinin muvafakatiyle, bir yıl içinde toptan veya parça parça olarak, mazeretleri sebebiyle memurlara 10 gün izin verilebilir.

Zaruret halinde on gün daha aynı usulle mazeret izni verilebilir. Bu takdirde ikinci defa aldığı bu izin yıllık izninden düşülür. Bu fıkra hükmü öğretmenler için uygulanmaz.

Bu maddede belirtilen "merkezlerde atamaya yetkili amirler, illerde valiler, ilçelerde kaymakamlar ve yurt dışında diplomatik misyon şefleri tarafından dairesi amirinin muvafakatiyle" kısmına göre devlet memurları mazeret izni alacakları zaman 3 sayfadan oluşan bir dilekçe doldurup bu dilekçeyi , merkezlerde atamaya yetkili amirler, illerde valiler, ilçelerde kaymakamlar ve yurt dışında diplomatik misyon şefleri kadar onaylatmak durumundadır. Örnek vermek gerekirse nüfus dairesinde çalışan bir memur arkadaşımız mazeret izni alacağı zaman söz konusu 3 sayfa dilekçeyi doldurup kendi kurum amirine imzalattıktan sonra birde valilikte çalışıyorsa valiye kaymakamlıkta çalışıyorsa kaymakama imzalatmak zorunda kalıyor. Bu kural yarım gün izin almak isteyen bir memur için bile uygulanıyor.

Ayrıca bu memur arkadaşımız kendi kurumu içinde dilekçe yazmadan kaç tane amiri varsa hepsine mazeret izini talebini önce sözlü olarak bildirip olurlarını almak zorundadır.

Sayın Bakanım kaymakamlık ve valiliğin uzak olduğu yerlerde bu uygulamanın neticelenmesi 5-6 günü bulmaktadır. Genelde memur arkadaşımız dilekçenin neticesi ulaşmadan iznini kullanıp dönmüş oluyor. Aslında memurların dilekçenin neticesini görmeden izine gitmemesi gerekir. Bazı kurumlarda neticeyi görmeden izin verilmeyebilir. Bu amirin takdirinde bir konudur. Yasal mıdır bilmiyorum. Ancak saat 16.00 da bir gün sonrası için 1 gün mazeret izni alması gerektiğini öğrenen bir memur dilekçeyi doldurup ilgili yerlere imzalatarak neticesini beklese günleri geçer. Yani aslında bu durum hayatın genel akışı prensiplerine aykırıdır.

Askeri kurumlarda dilekçelerimiz eğer kurum amiri amiral veya general ise kurum amiri tarafından, eğer kurum amiri amiral veya general değilse amiral veya general bulunan en yakın üst birime onaylanmaya gitmesi gerekiyor. Yani dilekçelerimiz kuryelerle diğer evrakların arasında dolaşıp geliyor.

Sayın Bakanım affınıza sığınarak böyle bir uygulamanın 2012 yılında artık kalkması gerekir diye düşünüyorum. Ne ilginçtir ki o kadar üst düzey çalışan insanların önlerine gelen bu dilekçelere bakarak "Benim başka işim yok mu? Bunları bana niye getiriyorsunuz?" dediklerini hiç duymadım.

Ayrıca yıllık izin vermeye yetkili olan sicil amiri nasıl olurda günlük mazeret izni veremez diye şaşıyorum. Sonuçta yıllık izin 10-20 veya 30 gün, mazeret izni ise daha kısa. Bir çalışanı en iyi tanıyan sicil amiridir ve çalışanın durumunu takdir edebilecek en yakın kişidir. Bu kanun yanlış mı yorumlanıyor veya doğru mu yorumlanıyor emin değilim. Benim tahminim olağanüstü durumlarda izinleri iptal etmek için "merkezlerde atamaya yetkili amirler, illerde valiler, ilçelerde kaymakamlar ve yurt dışında diplomatik misyon şefleri tarafından dairesi amirinin muvafakatiyle" kısmı eklenmiş olmalı diye düşünüyorum.

Sayın Bakanım çalıştığımız kurumlarda bulunan işçiler ve rütbeli askeri personel ise A4 sayfasının yarısı kadar bir form doldurup sicil amirine imzalatarak mazeret iznini kullanmaktadır.

Aynı odada çalıştığımız arkadaşımızın bu kadar rahat izin kullanması ve biz memurların ise amirlerin takdirlerini beklemek zorunda kalmamız çok düşündürücüdür. Bazı arkadaşlarımız işte bu yüzden kimseyle muhatap olmadan doktor raporu almaya çalışıyorlar.

Sayın Bakanım biz memurların bu konuda sizin desteğinize ihtiyacı var. Daha onurlu ve huzurlu bir çalışma yaşamı için bu konunun gündeminize alınmasını saygılarımla arz ederim."

Okuyucu Gönderisi

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.