logo yeni

ARAŞTIRMACI(Ö)LAR YENİDEN UMUTLANDI

Aktif . Yayınlanma Sizden Gelenler

arastirmaciKamu kurum ve kuruluşlarındaki Araştırmacı unvanlı kadrolara özelleştirme uygulamaları sonucu atanan Araştırmacı(Ö)lar yeniden umutlandı.

Araştırmacı(Ö) olarak görev yapan ve her açıdan mağdur edildiklerini düşünen Devlet memurları,  Meclis gündeminde olan ve Tam Gün Yasa Tasarısı olarak da adlandırılan Tasarı ile sorunlarına çözüm getirilmesinin mümkün olacağını düşünüyorlar.

TBMM Genel Kurulu’nda bu hafta görüşülmesi beklenen Tam Gün Yasa Tasarısı, yeniden görüşülmek üzere TBMM Aile ve Sağlık Komisyonu’na geri çekilmişti. Komisyon, Sağlık Bakanlığının yeniden teşkilatlanmasına istinaden Araştırmacı karolarına atanmış olanların sorununun çözümü için "şahsa bağlı kadro" uygulamasına gidilmesini benimsiyor.

663 sayılı KHK ile Araştırmacı kadrosuna atanmış olan İl Müdürü, İl Müdür Yardımcısı, Hastane Müdürü, ve Hastane Müdür Yardımcısının özlük haklarının ve kayıplarının telafisi için Kanun Tasarısında "şahsa bağlı kadro" düzenlemesi yapılırken, aynı Bakanlıkta çalışan özelleştirme Araştırmacıları ise bu kapsamda değerlendirilmiyor. Ancak, buna rağmen Kanun Tasarısının Meclis Genel Kurulunda yasalaşması aşamasına kadar kendilerine ilişkin hükümlerin de  Tasarıya eklenebileceğini düşünen Araştırmacı(Ö)lar umutlandı.

Öte yandan, Araştırmacı(Ö) unvanlı personel tarafından Sitemize iletilen mesajlarda konuya ilişkin olarak Komisyon Başkanı Sayın Prof. Dr. Necdet ÜNÜVAR’dan da istekleri olduğunu söylüyorlar. İstekleri şöyle:

"6191 sayılı Kanun kapsamında atanan asker Araştırmacı kardeşlerimizin mağduriyetlerinin giderilmesinde olduğu gibi, bu defa yapılacak çalışmanın Araştırmacı(Ö)ları da kapsayacak şeklinde düzenlenmesinin sağlanmasıyla özelleştirme Araştırmacılarının da mağduriyetlerini giderilerek, eşitliğe ve hakkaniyete uygun bir düzenleme yapılmış olacaktır.

Tasarıda “4046 sayılı Kanun, 663 sayılı KHK ve diğer KHK'lar ile Araştırmacı unvanlı kadrolara atanmış olanların maaş ve özlük haklarının hesabında, Araştırmacı olarak atanmadan önce ihraz ettikleri kadroya ilişkin her türlü ödemeler esas alınır.”  şeklinde bir düzenleme yapılması halinde, mevcut sorunların bir kısmı giderilmiş olacaktır."

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.