logo yeni

ARAŞTIRMACILAR (Ö)’DEN RAHATSIZ

Aktif . Yayınlanma Sizden Gelenler

isbirliigiÖzelleştirme uygulamaları sonucu başka kurumlara Araştırmacı kadro unvanıyla atanan ve eski unvanlarına göre özlük hakları bakımından kayıplar yaşadıklarını ileri süren personel, unvanlarının sonuna eklenen (Ö) harfini sorguluyor.

Kamu kurumlarına özelleştirme kapsamında atanan personelin unvanlarından söz edilirken, bazı kurumların ilgililerin unvanlarının sonuna (Ö) harfi koydukları görülürken, söz konusu kadrolarda bulunan personel ise bu durumdan büyük rahatsızlık duymaktadır.

Sitemize, “Araştırmacı(Ö)’ler” adına gönderilen ve (Ö) harfinin anlamını sorgulamanın yanı sıra Araştırmacı kadrosuna atanan personelin sorunlarına da yer verilen mesajlarda özetle şunları söylüyorlar:

(Ö)’nün anlamı

Unvanlarının sonuna (Ö) harfinin eklenmesinden rahatsızlık duyan personel; 

-4046 sayılı Özelleştirme uygulamalarına ilişkin Kanuna istinaden Araştırmacı kadrosuna atananların unvanlarının sonundaki (Ö)’nün "öksüz" anlamına mı geldiğini,

-Önceki dönemlere, bazı üst unvanlarda çalışanların çeşitli sebeplerle görevlerinden alınmaları durumunda, hem kurum içinde ve hem de kurum dışında ve sosyal çevrelerinde saygınlıklarını kaybetmelerine sebep olmayacak kadro ve görevlere atamalarının yapıldığını, 

-4046 sayılı Özelleştirme Kanunundan sonra ihdas edilen Araştırmacı kadro unvanının kamuoyunda bilinmediğini ve hiyerarşik yerinin belli olmadığını; bu durumun psikolojilerini olumsuz etkilediğini, çevrelerine ve ailelerine durumu izahta zorlandıklarını; sanki işlediğikleri bir suçtan dolayı bu kadroya atandıkları şeklinde değerlendirildiklerini

ifade ediyorlar. 

Araştırmacılara farklı davranılıyor

Araştırmacı kadrosuna yapılan atamalarda, farklı düzenlemelerle farklı atama şekilleri getirildiğini belirtiyorlar:

-4046 sayılı Kanuna göre Araştırmacı(Ö); Şube müdür yardımcılarından başlayarak Genel Müdür de dahil olmak üzere yönetim kademesi Araştırmacı yapıldı ve özlük hakları sadece 3 yıl için korundu.

-Asker Araştırmacı: Maaşları, kışladaki emsallerine göre hesaplandığından özlük ve mali kayıpları olmadı.

-657 sayılı Kanunun 91 inci maddesine göre Araştırmacı: Müdür ve daha üst unvanlarda olanlar Araştırmacı kadrolarına atandı ve özlük haklarından yararlanma şartı 3 yıl ile sınırlanmadı.

-663 sayılı KHK ve diğer KHK’lara göre Araştırmacı:  Görevden alınan personelden, Genel Müdür, Genel Müdür Yardımcısı, Müstakil Daire Başkanı, Bakanlık Müşaviri, Daire Başkanı, Özel Kalem Müdürü, Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri, Başkan Yardımcısı ve İl Sağlık Müdürü kadrolarında bulunanlar Bakanlık Müşaviri kadrolarına; diğerleri Araştırmacı kadrolarına atandı ve  ve özlük haklarından yararlanma şartı 3 yıl ile sınırlanmadı.

Bütün bu kanun ve KHK’ların aynı Hükümet tarafından hazırlanarak yürürlüğe konmasına rağmen, yaratılan farklılığın nedeni anlaşılamamaktadır.

Talepleri

Araştırmacıların mesajlarında;

*Yasal düzenlemelerde gerekli değişikliklerin yapılması,

*Araştırmacı unvanının görevleri arasında sayılan “koordinasyon ve danışmanlık “ yapmak ifadesinden yola çıkarak; tüm Araştırmacılara MÜŞAVİR, DANIŞMAN, KOORDİNTÖR unvanın verilmesi,

*Tüm araştırmacıların özlük ve maaş hesaplamalarının, Araştırmacı kadrosuna atanmadan önceki unvanları esas alınarak yapılması

gerektiği belirtilerek, bunların gerçekleşmesi durumunda Araştırmacı(Ö)’nün parantezinin içindeki anlamının “öksüz” olmaktan çıkarılacağını ve üvey evlat muamelesi görülmesinin önüne geçileceğini ifade ediyorlar. 

Bu yazıya ait tüm haklar memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.