logo yeni

PSİKOLOG'LARDAN YARDIM ÇAĞRISI

Aktif . Yayınlanma Sizden Gelenler

psikologToplumsal olayların yarattığı travmalar, doğal afetlerin yaratmış olduğu psikolojik yıkımlar ve bireysel ruh sağlığının iyileştirilmesi konusunda zor koşullar altında çalışmalarına rağmen mağduriyet yaşadıklarını ileri süren “Psikologlar”, bağımsız bir meslek yasası çıkarılması için girişimde bulunuyor.

“Bağımsız Bir Meslek Yasası İçin Haydi Türkiye Desteğe” sloganıyla harekete geçen Psikologlar, yaşadıkları mağduriyetleri anlatmak ve destek görmek için çeşitli yolları kullanırken, internet siteleri aracılığıyla da mesajlarını paylaşıyorlar. Konuya ilişkin Sitemize ulaşan bir mesajda şu ifadeler yer aldı:

“Ülkemizde 1939 yılından beri var olan Psikoloji Bilimi çerçevesinde yetiştirilen biz psikologlar gerek toplumsal olayların yarattığı travmalar gerek doğal afetlerin yaratmış olduğu psikolojik yıkımlar gerekse de bireysel ruh sağlığının iyileştirilmesi konusunda her zaman ülke insanımıza zor koşullar altında özverili bir şekilde hizmet sunduk. Fakat aşağıda sıralayacağımız bazı olumsuz koşullar nedeniyle sizlere artık gereken kaliteli hizmeti sunamayacak hale getirildik.

Bazı olumsuz koşullara örnek verecek olursak;

1) Psikologlar gerekli eğitimi almış olmalarına rağmen sağlık kurumlarında psikiyatristlerin izni olmadığı sürece hasta kabul edememektedir. Bu durum doğrudan psikologla görüşmek isteyen hastaları engellemekte dolayısı ile hasta ve hasta yakınlarını mağdur etmektedir.

2) Milli eğitim bakanlığına bağlı özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde eğitim gören ve psikolojik durumları üzerinde hassasiyetle durulması gereken engelli bireyler ve ailelerinin psikososyal olarak desteklenmesi gibi önemli konular uzmanlık alanları olmadığı halde sosyoloji ve felsefe bölümü mezunlarına emanet edilmeye çalışılmaktadır. Bu yanlış karar ileride geri dönüşümü olmayan tahribatlara mahal verecektir.

3) Hemodiyaliz merkezlerinde psikologlar tarafından hasta ve hasta yakınlarına verilen psikososyal destek imkanları mantıklı hiçbir gerekçe gösterilmeden ellerimizden alındı. Bu gibi durumlar çalışma alanlarımızı daraltmakta ve hastalara ulaşılabilirliğimizi engellemektedir.

Yukarıda değindiğimiz konular yaşanan mağduriyetin sadece kısa bir özetidir. Yıllardan beri mücadelesini vermiş olduğumuz fakat rant sağlamaya çalışan bazı meslek gruplarının engellemeleri nedeniyle hakkımız olan bağımsız meslek yasası uzundan yıllardan beri engellenmektedir. Meslek yasamız çıkmadığı sürece hem biz psikologların hem de siz vatandaşlarımızın mağduriyeti giderek artacaktır.

BAĞIMSIZ BİR MESLEK YASASI İÇİN HAYDİ TÜRKİYE DESTEĞE”

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.