logo yeni

calisanlar2 copy

SAĞLIK BAKANLIĞI ŞUBE MÜDÜRLERİNİN DÖNER SERMAYE SORUNU

Aktif . Yayınlanma Sizden Gelenler

maas2Sağlık Bakanlığında görev yapan Şube Müdürleri, döner sermaye katsayılarının belirlenmesinden kaynaklı mağduriyetlerinin giderilmesi için seslerinin duyulmasını istiyorlar.

Döner sermaye katsayılarının belirlenmesi sırasında unutulduklarını düşünen Sağlık Bakanlığı Şube Müdürleri, konuyu şu şekilde dile getiriyorlar:

Döner Sermayede Unutulan Grup Şube Müdürleri

209 sayılı “Sağlık Bakanlığına bağlı sağlık kurumları ile esenlendirme (rehabilitasyon) tesislerine verilecek döner sermaye hakkında kanunun” 5.maddesiyle Sağlık Bakanlığında görev yapan personelin döner sermaye tavan oranları belirlenmiştir.

Döner sermaye tavan oranları belirlenirken bakanlıkta görev yapan tüm idari makamlar sayılıp ayrı bir tavan oranı tespit edilmişken Şube Müdürleri sayılmamış ayrı bir oranda belirlenmemiştir. Bu durum Şube Müdürlerinin mağdur olmalarına neden olmuştur.

Belirlenen unvanlar ve Tavan oranı:
1-Eğitim görevlisi ile profesör ve doçentler: %800'ü,
2-Uzman tabip ve uzman diş tabipleri: %700'ü,
3-Pratisyen tabip ve diş tabipleri ile uzman eczacılar: %500'ü,
4-İdarî sağlık müdür yardımcısı, idarî halk sağlığı müdür yardımcısı: %250'si,
5-Hastane müdürü: %250'si
6- Eczacılar: %250'si
7-Diğer personel (Şube Müdürü bu kapsamda): %150'si.

Yukarıdaki listeden de görüleceği üzere İdari kademeler ve eczacılar için ayrı bir düzenleme yapılmışken Şube müdürü diğer personel gurubunda yer almıştır.

Görüleceği üzere Amir durumundaki Şube Müdürü Şubesinde çalışan Eczacıdan daha az döner sermaye almak durumunda kalmaktadır.

Öte yandan, 209 sayılı Kanuna dayanılarak hazırlanan “Sağlık Bakanlığı Ve Bağlı Kuruluşları Personeline Ek Ödeme Yapılmasına Dair Yönetmelik”te hizmet alanı unvan katsayıları belirlenmiştir. Bu katsayılar unvanların hiyerarşik düzende alması gereken döner sermaye miktarını belirlemektedir.

Hizmet Alanları, Kadrolar ve Unvanlar Katsayıları:
1-İl Sağlık Müdürü :6.00
2-Halk sağlığı müdürü :5,85
3-Sağlık müdür yardımcısı (uzman tabip) :3,60
4-Halk sağlığı müdür yardımcısı (uzman tabip) :3,55
5-Sağlık müdür yardımcısı (tabip) :3,50
6-Halk sağlığı müdür yardımcısı (tabip) :3,45
7-Sağlık müdür yardımcısı (tabip dışı) :3,00
8-Halk sağlığı müdür yardımcısı (tabip dışı) : 2,90
9-Şube müdürü (tabip) : 2,75
10-Şube müdürü (tabip dışı) : 2,00
11-İlçe sağlık müdürü (tabip) :2,60
12-İl ambulans komuta kontrol merkezi baştabibi :2,60
13-İlçe şube müdürü (tabip dışı) :1,80
14-Entegre hastane müdürü :1,60
15- Eczacılar :0,85
16-Sorumlu avukat :0,85
17-Sivil Savunma Uzmanı Diyetisyen, çocuk gelişimcisi psikolog, sosyal çalışmacı, biyolog, mühendis, veteriner hekim, kimyager, sosyolog ve benzeri :0,75

Yukarıdaki kademeli sistemden de anlaşılacağı üzere Sağlık müdürlüğü ve Halk Sağlığı Müdürlüğüne bağlı kurumlarda çalışan; Entegre Hastane Müdürü, Eczacı, Avukat, Sivil Savunma Uzmanı, Diyetisyen, Çocuk Gelişimcisi, Psikolog, Sosyal Çalışmacı, Biyolog, Mühendis, Veteriner Hekim, Kimyager, Sosyolog ve benzerleri Şube Müdürüne (tabip dışı) oranla daha az miktarda döner sermaye alması gerekirken Şube Müdürünün tavana takılması nedeniyle Şube Müdüründen daha fazla döner sermaye almaktadır.

Şube müdürleri sorunun kaynağını oluşturan 209 sayılı Kanunda Şube Müdürünün diğer personel kısmından çıkartılarak, haklarında %250 tavan oranı belirlenmesi gerekmektedir.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.