logo yeni

calisanlar2 copy

SGK İCRA MEMURLARI EŞİT İŞE EŞİT ÜCRET İSTİYOR

Aktif . Yayınlanma Sizden Gelenler

memur3Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) icra memurları, aynı işi yaptıkları diğer meslektaşlarından üçte bir oranında daha az maaş aldıklarını iddia ederek, duruma tepki gösterdiler. SGK İcra memurlarından sitemize gönderilen yazıda talepleri şöyle yer aldı:

Sosyal Güvenlik Kurumu 78 milyon ülke nüfusuyla birlikte, yurtdışıdan gelip ülkemizde çalışan yabancılar ile yurtdışında çalışan Türklere sosyal güvenlik hizmeti sunması yanında, 10 milyon civarında emekliye emekli maaşı ödemektedir.

 

Sosyal Güvenlik Kurumu Aralık ayında  otomatik icra programı ile  icra havuzuna atılan kayıtlardan  bir kısmını tebliğe çıkardı, ancak toplamda 800 binin üzerinde ödeme emrini henüz tebliğe çıkartılmadı.

 

Önümüzdeki günlerde 1.500.000 bin ödeme emri SGK primini zamanında ödemeyen işverenlere ulaştırılmış olacak.

 

85 Milyar SGK Prim alacağının tamamını 1135 SGK İcra Memuru tahsil edecek. Bir İcra Memuru 75 Milyon lirayı kendi başına tahsil etmek zorunda kalacak. SGK İcra memurları bu ağır iş yükü yanında aynı işi yapan adliye ve maliyedeki meslektaşlarının 3’te  1 ücret almasının yanında, daha önce her yıl aldıkları ikramiye ve diğer mali haklardan eşit yararlanamamaktalar. Üstelik unvan bakımından yapılan iş  A sınıfı uzmanlık kadrosu olması gerekirken VHKİ memurunun da altında konumlandırılmış durumdalar. Oysa aynı işi yapanlar adliyede İcra Müdür ve Müdür yardımcısı kadrosunda, Maliyede ise Uzman kadrosunda bulunmaktadırlar.

 

Kamuda aynı işi yapanlar arasında 3 kat maaş farkı bulunuyor. 'Eşit işe eşit ücret' için 2008'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından bizzat açıklanan düzenlemeler olmasına rağmen, SGK İcra Memurlarına hakları henüz verilmedi. 2011 yılında çıkarılan 666 sayılı KHK ile  SGK icra memurlarının özlük ve mali hakları daha da geriledi.

 

85 Milyar gibi çok ciddi Devlet alacağını tahsil edecek bir avuç SGK İcra Memurunun bir an önce mali ve özlük haklarının iyileştirilmesi, aynı işi yapan diğer devlet memurlarının yararlandığı haklara kavuşturulması gerekmektedir. Yetkililerin artık aynı işi yapanlar arsındaki bu ücret farkının ortadan kaldırılmasını sağlamaları ve ağır iş yükü altındaki SGK İcra memurlarının bu haklı isteklerine kulak kapatmaktan vazgeçmeleri gerekmektedir.

SGK İcra Memurları

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.