logo yeni

calisanlar2 copy

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI GÖREVDE YÜKSELME SINAVINDA YÜKSEK PUAN ALIP ATANAMAYANLARIN TALEPLERİ

Aktif . Yayınlanma Sizden Gelenler

icisleri bakanligiİçişleri Bakanlığı Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavına girenlerden yüksek puan aldığı halde atanamayanların sitemize ulaşan taleplerini yayınlıyoruz:

İçişleri Bakanlığınca 23.08.2015 tarihinde yapılan GYUD sınavı neticesinde Şeflik kategorisinde 90-98 arası puan ile hemen hemen her ilde 20-40 arası boş kadro olmasına rağmen atama yapılmamaktadır. 2011 yılındaki sınav da da GYUD Yönetmeliğinin aynı maddeleri bulunduğu halde sınav sonucunda asiller yerleştikten sonra sıradan atama yapıldı, ancak bu sınavda asillerin dışında atama yapılmıyor.

 

Ayrıca İçişleri Bakanlığı Personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Usul ve Esaslarına Dair Yönetmeliğin 19. Maddesinin 4’ncü fıkrasında “Görevde Yükselme ve /veya unvan değişikliği sınavında o dönem duyuruda bildirilmek şartı ile en fazla ilan edilen kadro sayısı kadar aday başarı sıralamasına göre yedek olarak belirlenebilir” denildiğinden, bir çok İl Sınav Komisyonunca yedek belirlemeden ilana çıkıkılarak, ben ve benim gibi yüksek puan alan bir çok personel yedek belirlemeyen illerde mağdur edilmiştir. Bir çok il asil sayısı kadar yedek aday belirleyerek boş olan ve boşalan kadrolarını bu suretle doldurmaktadır. Yönetmelikte her ne kadar belirlenebilir ibaresi bulunmakta ise de idarenin bu takdir yetkisini personel lehine kullanması esastır.

 

Bazı illerdeki arkadaşlar  Hakkari, Şırnak, Ardahan, Ağrı, gibi güneydoğu illerinden müracaat ederek, 70–90 arası puan ile asil listeye girerek göreve başladığı gün dilekçe vermek sureti ile atanma talep etmektedir. Biz burada 96,667 puan ile atanamaz iken, bu kişilerin şeflik yapacağı düşünüldüğünde ne kadar etik bir durum olup olmadığını siz düşünün.  Bu durumun Anayasamızın 10. maddesinde yer alan, “…Devlet organları ve idare makamları bütün işlemlerinde kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadırlar.” şeklindeki kanun önünde eşitlik ilkesine aykırı olduğu ortadadır.

 

Ayrıca 657 sayılı Yasa’nın 51. Maddesinde yer alan "Müteakip sınav dönemine kadar kurumların acil ihtiyaçları; sınavlara girip kazanmış ancak yeterli kadro olmaması nedeni ile ataması yapılamayanlardan; yayınlanan başarı sırasına göre karşılanabilir.” hükmü ile aynı Kanunun Liyakat ve Kariyer ilkesi,  Devlet kamu hizmetine giren memurlarının sınıflar içerisinde ilerlemesine ve yükselmesine olanak vermekte iken, yukarıda bahsi geçen  işlem ile sınav kurullarının keyfi uygulaması bu temel ilkeye de aykırılık teşkil etmektedir.

 

Yapılan sınavın merkezi sınav sistemi olarak gerçekleştiği düşünüldüğünde il bazında yapılan uygulamaların sadece uygunluk bağlamında değerlendirilmesi gerektiği(sınava girmeye uygun olup, olmadığı); diğer illerden farklı bir karar veya uygulama ya gidilmesinin, uygulamada birliğin sağlanması konusunda hatalı uygulamaya mahal vererek Anayasanın Eşitlik ilkesi ile 657 sayılı Kanuna aykırılık teşkil ettiği açıktır. 2011 yılındaki sınavda da bir tek il tercihi yer almasına rağmen, 2 yıl içinde bir çok ile sınav sonuçlarına göre atanmak isteyenler müracaat ederek atandı. Şuandaki uygulamaların tamamı personeli mağdur edici bir yapıdadır.

 

Konu hakkında yürütmenin durdurulması yönünde birkaç ilde İdare Mahkemelerine müracaatta bulunulmuştur. Sonucu hakkında ayrıca bilgi verilecektir.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.