logo yeni

calisanlar2 copy

ÖĞRETMENLER DİPLOMAYA YÖNELİK ALAN DEĞİŞİKLİĞİ İSTİYOR

Aktif . Yayınlanma Sizden Gelenler

ogretmen5Eski YÖK başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya ÖZCAN, 2010 Yılında TRT' de katıldığı bir programda YÖK olarak mesleğini sevmeyen veya mesleğini değiştirmek isteyen memur için çalışma başlatacaklarını söylemişti. Çalışmanın içeriğiyle ilgili olarak, "Kamuda çeşitli nedenlerden dolayı istemediği veya hayalinde olmayan mesleği yapan memur sayısı çok fazla bizde sadece memurlarımıza özel olarak üniversitelerimizde kontenjan açacağız" ifadelerini kullanmıştı. Ayrıca, "Örnek verecek olursak mühendis, avukat olmak istiyor bütün hukuk fakültelerinde memurlarımıza özel açılmış kontenjana mühendis arkadaşımız düşük sınav puanı ile yerleşecek ve hukuk fakültesini bitirince  yine devlet kadrosunda avukat olarak görevlendireceğiz" demişti. Eski YÖK başkanımız Türkiye’nin eski Türkiye olmadığını bundan sonraki dönemlerde insanların sevdiği mesleği yapması için devletin onlara bütün imkanları tanıyıp destek olacağını söylemişti.

2015 yılında ise durum çok farklı hale geldi. Bin bir zorluklarla ikinci üniversite bitirip mesleğini değil sadece ve sadece branşını değiştirmek isteyen öğretmenlere Milli Eğitim Bakanlığı, "alan değişikliği yapmayacağız halinize şükredin bir işiniz  var" demektedir. Şimdi biz diplomaya yönelik alan değişikliği bekleyen öğretmenler olarak soruyoruz, 5 yılda ne oldu da bu duruma geldik, iktidar aynı iktidar hükümet aynı hükümet.

Mesleğini sevmeyen kişi mutsuz olur ve ailesi mutsuz olur yani zararı sadece kendine ve ailesinedir. Ama branşını sevmeyen öğretmen mutsuz olur, ailesi mutsuz olur ve en önemlisi de o öğretmenin dersine girdiği öğrenciler mutsuz olur. Sadece Diplomaya yönelik alan değişikliği bekleyen 10 bin öğretmen değil aileler ve öğrenciler toplamda 500 bin kişi, diplomaya yönelik alan değişikliğinin yapılamamasından dolaylı olarak mağdur edilmektedir.

Diplomaya yönelik alan değişikliği bekleyen öğretmenler olarak Milli Eğitim Bakanlığına haykırıyoruz; Türkiye Eski Türkiye değil! . Lütfen eski Türkiye’yi yaşatmayın bizlere. Yan alan değişikliği değil diplomaya yönelik alan değişikliği istiyoruz. Belli kontenjan dahilinde de olsa diplomaya yönelik alan değişikliği aralık ayı içerisinde yapılmalıdır.

ALAN DEĞİŞİKLİĞİ MAĞDURU ÖĞRETMENLER

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.