logo yeni

calisanlar2 copy

NAKIŞ ANA SANAT DALI ÖĞRETMENLERİ KADRO TALEP EDİYOR

Aktif . Yayınlanma Sizden Gelenler

nakis ogretmeniŞubat ayında yapılması planlanan öğretmen atamalarında kadro talebinde bulunan Nakış Ana Sanat Dalı Öğretmen adayları sorunlarını ve isteklerini şöyle dile getirdiler:

Milli Eğitim Bakanlığı norm kadro sonucu ortaya çıkan öğretmen ihtiyacını öncelikle kadrolu öğretmen ile karşılamakta, açık oluşması halinde ücretli öğretmen ve usta öğreticilerden karşılanmaktadır. Bu çalıştırmanın yasal dayanağı olarak, Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine ilişkin 2006/11350 sayılı Bakanlar Kurulu Kararının Ders ücreti karşılığında görevlendirme başlıklı 9 uncu maddesinde:“ (1) Öğretmen sayısının yetersiz olması halinde,

a) Yükseköğretim olmak koşuluyla;

1) Bu karar kapsamındaki yönetici ve öğretmenler dışındaki resmi görevliler ile sınıf öğretmenlerine ilköğretim okulu 6,7, ve 8 inci sınıflarında, orta öğretim ve yaygın eğitim kurumlarında haftada 8 saate,

2) Resmi görevi bulunmayanlar ile emeklilere, okul öncesi, İlköğretim, ortaöğretim, özel eğitim ve yaygın eğitim kurumlarında haftada 30 saate kadar ek ders görevi verilebilir.

b) İlgili mevzuatında belirtilen esaslara göre uzman ve usta öğretici olarak nitelendirilenlerden;

1) Resmi görevi bulunanlara haftada 10 saate,

2) Resmi görevi bulunmayanlara haftada 40 saate kadar okul öncesi, mesleki ve teknik orta öğretim, özel eğitim ve yaygın eğitim kurumlarında ek ders görevi verilebilir.” hükmü yer almaktadır.

Yukarıdaki Bakanlar kurulu Kararına göre sözleşmeli ücretli ve usta öğreticilerin öğretmenliğe gerekçe olarak norm kadro sonucu ortaya çıkan öğretmen ihtiyacının kadrolu öğretmen istihdamıyla kapatılamaması gösterilmektedir. Oysa bu durum neden değil sonuçtur. Çünkü yeteri kadar öğretmen adayı vardır, sorun Bakanlığın ihtiyaç oranında öğretmen kadrosu açılmamasından doğmaktadır. Özellikle Halk Eğitim Merkezlerinde o işin eğitimini almamış, sadece sertifika ile EĞİTİM veren usta öğreticiler çalıştırılmaktadır. Halk Eğitim merkezlerine son 10 yıldır Branş öğretmenlerine, öğretmen alımı atamalarında bazı yıllarda az bazı yıllarda ise hiç alım yapılmamaktadır.

Ancak KPSS’ ye girmiş, 4 yıllık öğretmenlik fakültesi okumuş insanların hakları gasp edilmektedir. Oysa ki biz BRANŞ öğretmenlerinin HALK EĞİTİM MERKEZLERİNE ARTIK KPSS KANALIYLA ÖĞRETMEN ATAMASI YAPILMASI GEREKMEKTEDİR. Halk Eğitim Merkezlerine en az 5.000 kadro açılması gerekmektedir. Öğretmen alımı yapılmadığı takdirde Halk Eğitim Merkezlerinde ki müdürler tarafından yine bu kurumlara usta öğreticilerin öğretmen olarak geçici görevlendirmelerin yapılmasına devam edilecektir. Atama konusunda Eğitim sorumluğunun bilincinde ve alanında akademik beceri kazanmış mesleki ve teknik Eğitim Fakültesi mezunu öğretmenler artık hükümetten kesin bir çözüm beklemektedir. Binlerce öğretmene ihtiyacı olan Halk Eğitim Merkezlerine, Mesleki Eğitim ve Teknik Eğitim mezunu öğretmenler arasından KPSS sınavında taban puanı aşarak başarılı olanlar arasından KPSS puan üstünlüğüne göre yerleştirmeleri ve atamaları yapılmalıdır. Bunun için ŞUBAT atamasında 16 YILLIK MAĞDURİYET YAŞAYAN NAKIŞ ANA SANAT DALI ÖĞRETMENLERİ 400 KADRO talep ediyor.

NAKIŞ ANA SANAT DALI ÖĞRETMENLERİ

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.