logo yeni

calisanlar2 copy

MÜZİK VE RESİM ÖĞRETMENLERİNİN SIKINTILARI

Aktif . Yayınlanma Sizden Gelenler

ogretmen14Liselerdeki sanat eğitimi uygulamaları ile bu uygulamalar nedeniyle resim ve müzik dersi öğretmenlerinin yaşadığı sıkıntılar, yapılan bir basın açıklamasıyla dile getirilmeye çalışıldı.

Anadolu Eğitim Sendikası Milas İlçe Başkanı Hakan KAYATEMUR tarafından yapılan basın açıklamasında, liselerdeki görsel sanatlar ve müzik derslerine ilişkin ders saatlerinin yetersiz olduğu ile bu derslerin seçmeli olmasının eğitim hakkının gasp ettiğinden söz edilerek, özetle şöyle denildi:

“Anadolu liselerinde Müzik ve Görsel Sanatlar dersi eğitim programımızda 1 saat zorunlu görülmesi gereken bir ders ve kendi içerisinde seçmeli olarak uygulanmaya çalışılıyor. Buda oldukça kafa karıştırıyor. Öğrencilerden ders yılı başı itibarı ile ders seçim dilekçeleriyle beraber bu dersinde seçilmesi istenir ve buna göre öğretmenin gireceği ders saatleri belirlenir. Zorunlu derslerde sınıf açmak gibi bir kavram olmamasına rağmen okul idaresi çoğunlukla(!) 10 kişi seçmezse sınıf açamayız diyerek, sınıfın tamamını 10 kişiden fazla seçilen derse kanalize(! ) eder… Diğer dersi seçen 8-9 kişinin anayasal eğitim hakkını zorunlu bir ders de seçmeli ders yönetmeliğini uygulayarak gasp ediyorlar.”

“Olaya eğitim hakkı olarak bakılırsa bir garabet daha ortaya çıkıyor. Öğrenci ben hem müzik hem görsel sanatlar dersi görmek istiyorum diyemiyor. Dese bile göremiyor... Gençlerimize 1 saatlik temel sanat eğitimi dersi çok görülüyor… “

“Her sene görsel sanatlar ve müzik ilçe zümre toplantılarında görüşülen tutanağa geçilen birinci sorun 1 saat dersin yetersiz olduğu ikinci sorun ise dersin seçmeli olmasının eğitim hakkını gasp ettiğidir…”

“Fen liselerinde ise durum tamamen trajik ve komik. Bakanlık der ki fen liselerinde dersiniz 2 saattir fakat öğrenci Görsel Sanatlar, Müzik ve Beden eğitimi derslerinden birini seçer ve okur. 3 kişi müzik 8 kişi görsel sanatlar 19 kişinin beden eğitimi seçtiğini düşünürsek; bu derse seçmeli ders yönetmeliğini uygularsanız müzik ve görsel sanatlar dersi açılmaz. Bütün sınıfa beden eğitimi göreceksiniz sayı çıkmadı denir, sanat dersi görmek isteyen çocuklarında eğitim hakkı elinden alınır…”

“Lise müdürlerinin çoğu fen lisesinde beden eğitimi öğretmeni varsa müzik ve görsel sanatlar kadrosu açmaz, diğer liselerde ise müzik öğretmeni varsa görsel sanatlar kadrosu açmaz (ya da tam tersi). Böylece ihtiyaçtan daha az öğretmenle gün kurtarılır.”

“Görsel sanatlar ve müzik öğretmenleri göçmen kuşlar gibi okul okul gezmek zorunda kalacaklardır. Bu bakanlık eliyle uygulanan bir mobing değil de nedir?

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.