logo yeni

MEMURLARIN UNVAN DEĞİŞİKLİĞİNE İLİŞKİN SORUNLAR VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Aktif . Yayınlanma Sizden Gelenler

gorevde yukselme2Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelik kapsamında olan ve unvan değişikliği sınavı sonucuna göre atama yapılan kadro ve personele ilişkin olarak mevzuat ve uygulamadan kaynaklanan sorunlar konusunda, bir Ziyaretçimiz tarafından Sitemize gönderilen yazı şöyle:

Memurların Unvan Değişikliği Sorunları / Ekim 2015

15/3/1999 tarih ve 99/12647 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile çıkartılan KAMU KURUM VE KURULUŞLARINDA GÖREVDE YÜKSELME VE UNVAN DEĞİŞİKLİĞİ ESASLARINA DAİR GENEL YÖNETMELİK 18/04/1999 tarihinde 23670 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Yönetmelik gereği kamuda çalışan devlet memurlardan memuriyete 18/04/1999 tarihine kadar öğrenim derecesine göre belirtilen kadrolara atanamamış (kadrosuzluk nedeniyle) veya daha sonra kadroyu hak eden mezuniyeti bitirenlerden sınava girmesi ve başarılı olması istenmekte daha sonra atamaları kadro yeterliliği nispetinde yapılabilmektedir.

Çoğu ilerlemiş yaşlarında öğrenimlerini, ailesiyle geçirecek zamanından fedakarlık ederek zorlukla tamamlamış personellerin atanmak için sınava girmek zorunda olduğu kadrolardan bazıları aşağıdadır.

Mühendis, mimar, peyzaj mimarı, sanat tarihçisi, arkeolog, dekoratör, desinatör, ev ekonomisti, fizikçi, heykeltıraş, hidrobiyolog, hidrolog, jeofizikçi, jeolog, jeomorfolog, kimyager, matematikçi, paleentolog, pilot, restoratör, şehir plancısı, antropolog, bakteriyolog, biyolog, veteriner hekim, diyetisyen, fizikoterapist, fizyoterapist, radyoterapist, pedagog, psikolog, sosyal çalışmacı, sosyal hizmet uzmanı, sosyolog, kütüphaneci, odyolog, sağlık fizikçisi, tıbbi teknolog, ekonomist, istatistikçi, grafiker, avukat, mütercim ve tercüman, programcı, hemşire, sağlık memuru, laborant, ebe, sağlık teknikeri, sağlık teknisyeni, veteriner sağlık teknisyeni, veteriner sağlık teknikeri, çocuk rehberi ve gözetimcisi, çocuk eğitimcisi, çocuk eğiticisi, çocuk gelişimcisi, diş protez teknisyeni, ressam, kameraman, kaptan, tekniker, teknik ressam, topograf, teknisyen, ölçü ve ayar memuru, antrenör, fotoğrafçı, dalgıç, balık adam, bandocu, imam gibi kadrolardır.

Yönetmelik 13 defa değişmiş/eklenmiş ancak hala asıl sorunlar düzeltilmemiş ve 16 yılda birçok adaletsizlik yaşanmıştır

SORUNLAR:

1-Örneğin, Çerçeve yönetmelik 1999 yılında çıkmasına rağmen kurumların kendi yönetmeliklerini oluşturması çok daha uzun süreler almış örneğin Özel İdareler, belediye ve bağlı kuruluşları için hazırlanan MAHALLİ İDARELER PERSONELİNİN GÖREVDE YÜKSELME VE UNVAN DEĞİŞİKLİĞİ ESASLARINA DAİR YÖNETMELİK 10 yıl sonra 2009 yılında çıkmıştır.

2-1999 yılında kadrosunu alamayan ve o tarihten beri unvan değişikliği sınavı (16 yıldır) bekleyen mahalli idareler personelleri vardır. Kadro sorunu olmadığı 16 yıldır memur olarak çalışan mühendis sınava açılmasını beklemekte kurum 16 yıldır yüzlerce mühendisi sözleşmeli veya şirket personeli olarak almakta kendi eliyle Kamu Zararı oluşturulmaktadır.

3-Sınav açma tamamen kurumların keyfiyetindedir .Çoğu kurumlar sınav açmamakta veya istediği kadroya sınav açmakta onun yerine Siyasi Referansı olan sözleşmeli personel almaktadırlar. Kurumlara maliyeti çok daha fazla olmaktadır.

4-16 yıldır teknikerlik sınavına girip atanmayı bekleyen personel olmasına rağmen kuruma alınan 3-4 aylık personeller 2013 yıllında sınavsız olarak kadroya geçirilmiştir. Bu durumda 16 yıldır sınav bekleyen 48 yaşındaki personel ile sınavsız memuriyete ve kadroya atanan 25 yaşındaki personel yan yana masalarda çalışmakta aynı işi yapmaktadırlar. Personelin maddi ve manevi kaybı olmakta, ayrıca iş kaybı (Kamu Zararı) oluşmaktadır.

5-Sınava katılan bazı ilerlemiş yaşı olan personeller ailevi meşgaleler, sağlık gibi sorunları gibi durumlardan sınava yeterince zaman ayıramamakta sınavı kazanamamak bu personeller için ayrı bir yıkım olmaktadır. Bu personellerden emekliliği gelenler kadroyu olmadan emekli olmak istemediğinden çoğu pasif olarak beklemekte kadroyu işgal etmektedir.

6-Aynı Hizmet sınıfı içinde bulunup Üst Öğrenimi bitirip mezun olanlar için iş konusu ve içeriği zaten büyük ölçüde değişmemektedir, bu personellerden dahi Unvan Değişikliği sınavına girmesi istenmektedir.

7-Özellikle Teknik Hizmetler Sınıfı ve Sağlık Hizmetleri Sınıfında görev yaparken Üst Öğrenimi tamamlayan personeller atanabileceği kadroya ait görevleri yapmakta ancak aynı görevi yapan kadroya atanmış personellerden daha az maaş almaktadır. Örneğim tekniker kadrosunda iken üst öğrenimi bitirerek mühendis olan kişi mühendislik görevi yapmakta ancak özellikte ek ödemeden kaynaklı ciddi maddi kayıpları olmaktadır. Aynı işi yapan personeller il ücret adaletsizliği, iş kaybı ve dolaylı olarak Kamu Zararı oluşmaktadır.

8-Diplomalarını devletimizin Yüksek Öğretim Kurumu’na bağlı üniversitelerimizden alan personellerin diplomaları yönetmelik gereği Kamu Kurumları tarafından tanınmamaktadır.

9-Her yönden bakıldığında iş barışı ve düzenini zedelemekte, ayrıca yapılan uygulamalar Anayasamızın eşitlik ilkesi ayrıca “Eşit işe eşit ücret” uygulaması ile uyuşmamaktadır.

Yukarıda sayılan sıkıntıların giderilmesi için çözüm önerileri ve biz mağdurların istekleri aşağıdadır.

ÇÖZÜM:

a-Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği birbirinden ayrılmalıdır.

b-Görevde Yükselme Yönetmeliği (şeflik, müdürlük vb. için) devam etmelidir. Ancak Unvan Değişikliği tamamen bu yönetmelikten çıkarılmalıdır.

c-Unvan Değişikliği yeniden düzenlenmeli, kadroya atanma mezuniyet önceliğine sırayla zorunlu yapılmalıdır. Kadro bulunmaması halinde kadro istem iptal-ihdas düzenlemeleri yapmak zorunlu olmalıdır.

d-Kurumun yaptığı iş icabı o kadroya personele ihtiyacı olmaması halinde personele başka bir kuruma nakil isteklerine olumlu yanıt vermek (muvafakat vermek) zorunlu hale getirilmedir.

e-Aynı Hizmet sınıfı içinde bulunup Üst Öğrenimi bitirip mezun olanlar için iş konusu ve içeriği zaten büyük ölçüde değişmemektedir, bu personellerin atamaları kadro nispetinde hemen yapılmalıdır.

Yıllardır süregelen bu sorunların bir an önce çözülmesini istiyoruz. Çoğu memur bu yüzden Mahkeme kapılarında dolaşmakta hak ettiği kadroyu almak için yıllarca uğraşmaktadır.

Bu sorunlar çözüldüğünde hem personellerin kendini geliştirme anlamında teşvik edilecek, hem personellerin maddi ve manevi kaybı önlenecek hem de devletimin maddi kayıpları önlenecektir.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.