logo yeni

ATANACAK ÖĞRETMEN SAYISI DÜZENLİ BİR SAYIYA BAĞLANSIN ÖNERİSİ

Aktif . Yayınlanma Sizden Gelenler

ogretmen 7Bizler Eğitim Fakültesi 4. Sınıf öğrencileri ve 2015 KPSS'den düşük puan alan öğretmen adaylarıyız ve sayımız 400 binin üzerinde. Bilindiği gibi Milli Eğitim Bakanlığı 2015 yılında toplamda 52 bin öğretmen ataması yaparak Cumhuriyet tarihinin en fazla öğretmen atamasını 2015 yılında gerçekleştirmiştir. Bunun sonucunda öğretmen açığı 80 binin altına düşmüştür ve bu sayı da Cumhuriyet tarihinin en düşük sayısıdır.

Gelecek yıl yüksek puan gerekecek

Bizler, Milli Eğitim Bakanlığına yeter artık atama yapmayın diyoruz, sizler atama yapıp normları doldurdukça, bu yıl düşük puanlarla yerleşen öğretmenler olacağı gibi gelecek yıl çok yüksek puanlarla öğretmenler açıkta kalacak.

Öğretmen açığı kapanırsa yeni mezunlar ne yapacak?

Milli Eğitim Bakanlığı böyle her yıl 50-60 bin öğretmen ataması yaparsa öğretmen açığı önümüzdeki yıl bitecektir. Peki böyle olursa şuan Eğitim Fakültesine yüksek puan ile yerleşen öğretmen adaylarının durumu ne olacaktır? Milli Eğitim Bakanlığına öneride bulunuyoruz, atamaları belli bir sayıya bağlayın, bağlayın ki arkadan gelen öğretmen adayları mağdur olmasın. Mesela her yıl 20 bin ağustosta 10 binde şubatta olmak üzere toplamda 30 bin öğretmen ataması yapılmalıdır. Milli Eğitim Bakanlığının bu sayıda atama yapması durumunda bile 5 yılda öğretmen açığı kalmayacaktır, ancak en azından çok yüksek puanlarla öğretmenler mağdur olmayacaktır.

Mili Eğitim Bakanlığı seçim yatırımı olarak öğretmen ataması yaparsa oy kazanmak yerine oy kaybedecektir. Neden mi ? Örneğin şubatta 10 bin atama yaparsa belki iktidar 10 bin oy kazanır ama 400 bin öğretmen adayının oylarını kaybedecektir. Bundan dolayı Milli Eğitim Bakanlığına çağrımızdır:

Adalet istiyoruz, Ağustos 2016' ya kadar kesinlikle atama yapılmamalı diyoruz,  Lütfen önerilerimizi dikkate alın diyoruz.

Arkadan gelen öğretmen adayları ve 2015 kpss den düşük puan alan öğretmen adayları adına, şuan görevde olan Sayın Başbakanımız Ahmet DAVUTOĞLU‘ na adaletli davranarak yeter artık öğretmen ataması yapmayın diyoruz.

Atanacak öğretmen sayısı belli bir rakama bağlansın

Ve burdan muhalefet parti liderlerine sesleniyoruz. Lütfen seçim yatırımı diye 100 bin öğretmen ataması yapacağız diye vaatlerde bulunmayın. Bu vaatler adaletsiz ve yanlış vaatlerdir. Dediğimiz gibi bu yıl 52 bin öğretmen ataması yapıldı, her yıl 30 bin öğretmen ataması yapılsa bile 5 yılda bütün normlar dolacak ve öğretmen olarak atanmak hayal olacak. Lütfen atama sayısını adaletli olarak belli bir sayıya ( 30 bin ) bağlayacağız deyin ki bizde sizlere seve seve oy verelim.

Bu bahsettiğimiz öneriyi, yani her yıl 30 bin öğretmen ataması olayını sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN'da söylemişti ve bunu kanuna bağlayalım demişti. Lütfen bu öneriyi vakit geçmeden uygulayın, uygulayın ki hak yerini bulsun, uygulayın ki adaletli bir atama olsun.

ATAMA BEKLEYEN ÖĞRETMENLER

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.