logo yeni

TÜİK ANKETÖRLERİ MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ ALIYOR

Aktif . Yayınlanma Sizden Gelenler

tuikTürkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından her yıl düzenli olarak yürütülen Hanehalkı Bütçe Araştırması, 2015 yılında da tekrar edilecek ve alan araştırması yılın son aylarında tamamlanacak. Bunun için yeni anketörler alınacak. Araştırmada çalışacak anketörler için bu yıl ilk defa “Mesleki Yeterlilik Belgesi” şartı aranacak.

TÜİK’e bağlı 26 bölge müdürlüğünde çalıştırılacak anketörlerin belirlenmesi için İŞKUR ile protokol imzalandı. İŞKUR da TÜİK Bölge müdürlüklerinin bulunduğu 26 ilde 31 saatlik anketör eğitim programı için illerdeki üniversiteler ile yürütecek. İŞKUR bu eğitimleri Aktif İşgücü Hizmetleri Yönetmeliğinin 12. Maddesi çerçevesinde ve 18 Eylül tarihine kadar da tamamlamayı planlamakta. Bu çerçevede, TÜİK Başkanlığının da TÜİK’te çalışan tüm anketörlerden ivedilikle belge almasını istemesi bekleniyor.

Anketör Meslek Standardının kabul edilmesinden sonraki ilk araştırmasında çalışanların mağduriyet yaşamamaları için İŞKUR ile işbirliğine giderek eğitim imkânı sağladı.

Bu eğitimler aşağıdaki şartları arıyor;

-        1 Kasım 2015 tarihi itibariyle 30 yaşını tamamlamamış olmak,

-        Alan şartı olmaksızın en az ön lisans mezunu olmak

Anketör Ulusal Yeterliliği Sınavına, Seviye 4 olması nedeniyle tüm lise mezunları katılabilir. Fakat TÜİK sadece bu araştırmaya özel önlisans şartını koşmaktadır. Belgelendirme sınavını Türkiye’de bu alanda akredite olmuş tek kurum olan SAUSEM tarafından ekimin ilk haftasında gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.

Belge sahiplerinin, TÜİK ve Kamuoyu Araştırma Şirketlerinde iş imkanı bulmaları beklenmektedir. Bu alandaki teşvikler, firmaların belgeli personelleri tercih etmelerine neden olacaktır. Ülkemizde ilk defa gerçekleştirilecek olan Anketör Belgelendirme sınavı ile özellikle lise ve meslek yüksekokulu mezunlarına yepyeni iş fırsatı sunulmaktadır.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.