logo yeni

KÜTÜPHANECİLERİN TOPLU SÖZLEŞME TALEPLERİ

Aktif . Yayınlanma Sizden Gelenler

kutuphaneciKamu kurum ve kuruluşlarında kütüphaneci kadrosunda istihdam edilmekte olan personelin Ağustos ayında yapılacak olan toplu sözleşme görüşmelerinde ki taleplerine ilişkin ziyaretçilerimizden gönderilen bir yazı:

"2547 Sayılı YÖK Kanununun 43. Maddesinin B bendine istinaden alınan Yüksek Öğretim Kurulu başkanlığının B.30.0EÖB.0.00.00.01-1133 sayılı kararı ile Kütüphaneci Unvanının Teknik Hizmetler Sınıfına alınması yönünde karar verildi. Daha sonra 2010- 1092 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla kütüphaneciler 657 Sayılı DMK’nın 36. Maddesinin 2. Bendi ile Teknik Hizmetler Sınıfına dahil edilmiştir. 644 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin Ek Madde 10/21 Fıkrası gereği kadro tahsisi yapılan kütüphaneciler yasal bütün süreçler tamamlanmasına rağmen eşdeğeri olan arkeologlar ve istatistikçilerin özlük haklarına ulaşamamış ve mağdur edilmiştir. Bizler sadece yasaların bizlere tanıdığı özlük haklarımızın bizlere verilmesini istiyoruz.

Kütüphanecilerin toplu sözleşme istekleri:

1) I sayılı cetvelde H- Kurumsal Bölüm başlıklı metinlerin tümünü kapsayacak şekilde: Kütüphaneci, Arşivci, Kitap Patologu, Folklor Araştırmacısı ve Sosyolog çalıştıran tüm kurumlarda ödenmek üzere 775 puan güçlük zammı

2) II  Sayılı Cetvelin E- Teknik Hizmetler Bölümünün 1.maddesinin C bendine sırasıyla Kütüphaneci, Arşivci, Kitap Patoloğu, Folklor Araştırmacısı ve Sosyolog unvanlarının yazılması. (Özel Hizmet Tazminatlarının tıpkı Arkeologlar gibi % 122 olarak düzenlenmesi)

3) II Sayılı Cetvelin E. Teknik Hizmetler Bölümünün 6. maddesinde yer alan “yol gibi açık çalışma mahallerinde” ifadesinden sonra gelecek şekilde Araştırma ve İnceleme “Gezici kütüphane hizmetleri” ifadesinin yerleştirilmesi.

4) Yukarıdaki beş unvanın da denge tazminat puanının istatistikçi, arkeologlarla eşit düzeye getirilmesi

5) Yukarıdaki beş unvanın Ek Göstergelerinin 657 sayılı Kanunun I Sayılı Cetvelinde yer alan Teknik Hizmetler Sınıfı başlıklı bölümün “b” bendine göre ( 3600 ek gösterge) düzenlenmesi.

Yukarıda belirtilen mağduriyet ve taleplerimiz toplu sözleşmede çözülüp yan ödeme kararnamesine eklenmelidir."

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.