logo yeni

calisanlar2 copy

VELİ GÖRÜŞME SAATİ YASAL MIDIR?

Aktif . Yayınlanma Sizden Gelenler

mulakat 2Okul ziyaretleri yaparken bir öğretmenler odasında öğretmenler adına hazırlanmış çizelge dikkatimi çekti. Çizelgede her öğretmenin velilerle görüşeceği gün ve saat aralıkları belirlenmişti. Yalnız çizelge ne matbuydu ne de yazıcıdan çıktısı alınmış düzgün bir evraktı. Farklı farklı kalemlerle doldurulmasına ve el yazılarına bakılırsa her öğretmen, veli görüşme saatini kendisi belirleyip yazmıştı. Görünüşe göre öğretmenler ve idare kendi aralarında böyle bir karar alıp uygulamışlardı.

SGK İCRA MEMURLARI EŞİT İŞE EŞİT ÜCRET İSTİYOR

Aktif . Yayınlanma Sizden Gelenler

memur3Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) icra memurları, aynı işi yaptıkları diğer meslektaşlarından üçte bir oranında daha az maaş aldıklarını iddia ederek, duruma tepki gösterdiler. SGK İcra memurlarından sitemize gönderilen yazıda talepleri şöyle yer aldı:

BELEDİYE MÜFETTİŞLERİ SORUNLARINA ÇÖZÜM ARIYOR?

Aktif . Yayınlanma Sizden Gelenler

personel11Belediyelerde müfettiş unvanlı kadrolarda görev yapan Devlet memurları, hukuki statüleri ile görevlerine ve mali haklarına ilişkin düzenlemelerden kaynaklı sorunlar yaşadıklarını dile getirerek, sorunlarının kısmen de olsa çözümü için bazı mevzuat değişikliklerine gidilmesini istemektedirler.

ÖĞRETMENLER DİPLOMAYA YÖNELİK ALAN DEĞİŞİKLİĞİ İSTİYOR

Aktif . Yayınlanma Sizden Gelenler

ogretmen5Eski YÖK başkanı Prof.Dr. Yusuf Ziya ÖZCAN 2010 Yılında TRT de katıldığı bir programda YÖK olarak mesleğini sevmeyen veya mesleğini değiştirmek isteyen memur için çalışma başlatacaklarını söylemişti. Çalışmanın içeriğini de şöyle anlatmıştı : Kamuda çeşitli nedenlerden dolayı istemediği veya hayalinde olmayan mesleği yapan memur sayısı çok fazla bizde sadece memurlarımıza özel olarak üniversitelerimizde kontenjan açacağız demişti. Örnek verecek olursak mühendis avukat olmak istiyor bütün hukuk fakültelerinde memurlarımıza özel açılmış kontenjana mühendis arkadaşımız düşük sınav puanı ile yerleşecek ve hukuk fakültesini bitirince  yine devlet kadrosunda avukat olarak görevlendireceğiz demişti. Ve sayın YÖK başkanımız Türkiye’nin eski Türkiye olmadığını bundan sonraki dönemlerde insanların sevdiği mesleği yapması için devletin onlara bütün imkanları tanıyıp destek olacağını söylemişti.

DEVLET MEMURUNA BİR ALT CEZA UYGULANMALI MIDIR?

Aktif . Yayınlanma Sizden Gelenler

disiplin 5Bu haber dosyasını hazırlamaktaki amacım, muhakkik veya müfettişleri zan altında bırakmak değil aksine muallakta olan ve keyfî şekilde uygulanan bir durumu aydınlatmaktır. Soruşturma geçiren veya yönetmeliklerle haşır neşir olmayı seven arkadaşlarımız bilirler. 657 sayılı DMK’ nın 125. maddesinin sonunda disiplin cezalarının uygulanma yöntemleri içinde şu hükme yer verilmiştir:

BATI İLLERİNDEKİ NORM FAZLASI SINIF ÖĞRETMENİ SORUNUNUN ÇÖZÜMÜ

Aktif . Yayınlanma Sizden Gelenler

ogretmen5Batı bölgesinde yaklaşık 15 ilde sınıf öğretmeni norm fazlası açık sayısının 2-3 katıdır. Sınıf öğretmenleri şaşkın bir şekilde beklemektedir, çünkü bakanlık resen atama yapsa bile binlerce sınıf öğretmenine açık norm yoktur. Yönetmeliğe bağlı alan değişikliğinin yapılmaması Ankara , Mersin Antalya ,Adana , İzmir ve Aydın gibi bir çok ilde sınıf öğretmenliğinde norm fazlalarının çığ gibi büyümesine neden oldu. Şuanda Milli eğitim bakanlığı diplomaya yönelik alan değişikliğini yapmadığı için özellikle batıda sınıf öğretmeni norm fazlalığında çok fazla artış vardır ve açık yok denecek kadar azdır.

REHBER ÖĞRETMENLERİN TEMEL SORUNU

Aktif . Yayınlanma Sizden Gelenler

ogretmen 8Sorunlar, yerel anlamda değişkenlik gösterir. Burada engel bir durum, başka eğitim/ öğretim bölgesinde sorun teşkil etmez. Bu yazıdaki amaç, rehber öğretmenlerin daha ortak ve genel bir sorununa parmak basmaktır.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.