logo yeni

KADRO KARŞILIKSIZ SÖZLEŞMELİ PERSONEL UYGULAMASI

Aktif . Yayınlanma Meslek Rehberi

sozlesmeli-personel657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ve diğer kanunların sözleşmeli personel çalıştırılmasına ilişkin hükümlerine bağlı kalınmaksızın, kurumların kendi teşkilat ve personel düzenlemelerinde yer alan hükümler çerçevesinde, kadro şartı aranmaksızın sözleşmeli personel çalıştırılması da söz konusu olabilmektedir.  

Bazı kurum ve kuruluşlar, kendi teşkilat ve personel düzenlemelerinde yer alan hükümler çerçevesinde, özel bilgi ve ihtisas gerektiren konularda çalıştırılmak üzere, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ve diğer kanunların sözleşmeli personel çalıştırılmasına ilişkin hükümlerine bağlı kalmaksızın, kadro karşılıksız sözleşmeli personel çalıştırabilmektedirler. 

Kadro karşılıksız sözleşmeli olarak çalıştırılabilecek personel sayısı, bu personele ödenecek ücret ve diğer mali hakları, Bakanlar Kurulu'nca yürürlüğe konulan hizmet sözleşmesi esaslarına göre tespit edilmektedir.

Örneğin, Savunma Sanayii Müsteşarlığı, özel bilgi ve ihtisas gerektiren konularda, kadro karşılıksız sözleşmeli personel çalıştırabilmektedir. Bu şekilde istihdam edilen personele, sözleşmelerinde belirtilen ücretlerinden ayrı olarak her biri birer aylık ücretleri tutarında olmak üzere 4 adet ikramiye ile haziran ve aralık aylarında olmak üzere 2 adet teşvik ikramiyesi ödenmektedir.

Öte yandan, kadro karşılıksız sözleşmeli personel olarak göreve alınanların zaman içerisinde kadroya geçirildikleri de görülebilmektedir. Son olarak, 2 Ağustos 2013 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 6495 sayılı Kanun ile, kadro karşılıksız sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi de sağlanmıştır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.