logo yeni

calisanlar2 copy

İDARE MEMURLUĞU İLE İNFAZ VE KORUMA MEMURLUĞU ÖĞRENCİLİĞİ VE HARÇLIKLARI

Aktif . Yayınlanma Meslek Rehberi

infaz koruma memuruAdalet bakanlığı, ceza infaz kurumları ve tutukevlerinde infaz ve koruma memuru ile idare memuru olarak istihdam edilmek üzere, sınavlar açmak suretiyle “infaz ve koruma memurluğu öğrencisi” ile “idare memurluğu öğrencisi” alımı yoluna gidebilmektedir.

Yapılan sınavlarda başarılı olarak “infaz ve koruma memurluğu öğrencisi” veya “idare memurluğu öğrencisi” olmaya hak kazananlar, hizmet öncesi eğitime tabi tutulmakta ve bu eğitim sonrasında ilgili kadrolara atanmaktadırlar.

Hizmet öncesi eğitim

İnfaz ve koruma memurluğu öğrenciliğine veya idare memurluğu öğrenciliğine kabul edilenler, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğüne bağlı eğitim merkezlerinde hizmet öncesi eğitime tabi tutulurlar.

Eğitim merkezlerindeki hizmet öncesi eğitime, cezaevlerinin ihtiyacı çerçevesinde Adalet Bakanlığınca belirlenecek sayıda olmak üzere, KPSS sonuçlarına göre; idare memurluğu öğrenciliği için Adalet Bakanlığınca, infaz ve koruma memurluğu için ise adlî yargı adalet komisyonlarınca yapılacak sözlü sınav ve mülâkatta başarılı olan adaylar alınır.

Hizmet öncesi eğitimin süresi en az 5 ay olur ve bu sürenin ne kadar olacağı, Adalet Bakanlığında Bakanın başkanlığında oluşturulan Eğitim Kurulu tarafından belirlenir.

Hizmet öncesi eğitimde, hastalık sebebiyle izinli geçirilen sürelerin 20 güne kadar olan kısmı eğitimden sayılır.

Eğitim görenler, eğitim süresi içinde kendilerine öğretilen konularda yazılı, sözlü veya uygulamalı sınava tâbi tutulurlar.

İdare memurluğu ve infaz ve koruma memurluğu öğrencilerinden hizmet öncesi eğitimi başarıyla tamamlayanlar, ceza infaz kurumları ve tutukevlerinde durumlarına uygun boş kadrolara atanırlar.

Öğrencilerin yükümlülükleri

Hizmet öncesi eğitim bitiminde yapılan sınavlar neticesinde başarılı olamayanların eğitim merkezi ile ilişikleri kesilir. Bunlara ödenmiş olan harçlık ve yapılan masraflar geri istenmez.

Ancak, hizmet öncesi eğitimi tamamlamadan eğitimden çekilenler veya ilişiklerinin kesilmesini gerektiren bir suç işleyenler, kendileri için yapılmış olan bütün giderleri iki katı fazlasıyla geri öderler.

Eğitim merkezlerinde hizmet öncesi eğitim görerek durumlarına uygun kadrolara atananlar, her öğretim yılı karşılığında iki yıl süre ile mecburi hizmetle yükümlü olurlar.

Öğrencilik döneminde ücret

Hizmet öncesi eğitim süresince öğrencilere, kanunda belirtilen gösterge rakamının memur aylıklarına uygulanan katsayı ile çarpımı sonucu bulunacak miktarda aylık harçlık ödenir. Bu ödemeden damga vergisi hariç herhangi bir kesinti de yapılmaz.

2017 yılı için yapılan belirlemelere istinaden, hizmet öncesi eğitim gören öğrencilere ödenecek harçlık miktarının hesabında “3.243” gösterge rakamı kullanılacak.

Buna göre, “infaz ve koruma memurluğu öğrencisi” ve “idare memurluğu öğrencisi” olanlara;

-2017 yılının ilk altı aylık döneminde aylık net: 309 TL

-2017 yılının ikinci altı aylık döneminde aylık net: 322 TL

tutarında harçlık ödenecek. Ayrıca, Yılın ilk altı ayıa ilişkin enflasyon artış oranının %3'ün üzerinde çıkması durumunda, yılı ikinci altı ayında ödenecek harçlık miktarı da daha yüksek olacaktır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.