logo yeni

calisanlar2 copy

KİT MÜDÜRLERİNİN EK GÖSTERGE HAKSIZLIĞI GİDERİLECEK Mİ?

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas 16ÇAYKUR’da istihdam edilen müdürler arasındaki ek gösterge adaletsizliklerinin giderilmesi konusunda hazırlanan önergeye cevap verildi.

Artvin milletvekili Uğur BAYRAKTUTAN önergesinde, Kamu İktisadi Teşekküllerinde ve özellikle de ÇAYKUR’da aynı görevi yapan 4 yıllık İktisat- İşletme bölümü mezunu Fabrika Müdürünün 3000 ek gösterge üzerinden maaş aldığını, bunun yanı sıra 4 yıllık Ziraat Mühendisi Fabrika Müdürünün ise 3600 ek gösterge üzerinden maaş aldığını belirtmişti.

Bayraktutan, aynı görevi yapan Fabrika Müdürleri arasında ücret adaletsizliği olduğunu, 4 yıllık İşletme Fakültesi Fabrika Müdürü emrinde çalışan 4 yıllık Ziraat Mühendislerinin de 3600 ek gösterge üzerinden maaş aldığını ifade etmişti.

Emekli olan personelin (Fabrika Müdürü) çalışırken aldığı maaş ile emeklilik sonrası aldığı maaşta %50’den fazla ücret kaybı olması sebebiyle, aynı unvanda çalışan personelin ek göstergelerinin aynı konuma getirilmesi, bu adaletsizliğin ve mağduriyetin giderilmesini gerektiğini vurgulayan Bayraktutan aşağıdaki soruları, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi EKER’e yöneltmişti:

SORU 1) Fakülte Mezunu olduğu halde Fabrika Müdürlerindeki gösterge ve maaş farkını nasıl yorumluyorsunuz?

SORU 2) Fakülte Mezunu Fabrika Müdürlerinin arasındaki maaş ve gösterge farklarının nedenleri nelerdir?

SORU 3) ÇAYKUR’da aynı unvanda çalışan Fabrika Müdürlerinin yaşadığı bu adaletsizliği gidermeyi, göstergeleri ve maaşları eşitlemeyi düşünüyor muşununuz?

SORU 4) Gerekçede belirtilen adaletsizliğin ve mağduriyetlerin giderilmesine ilişkin başlatılan bir düzenleme mevcut mudur?

SORU 5) Emeklilik halinde %50’ye varan maaş kayıplarım gidermeyi ve bu durumu iyileştirmeyi hedefliyor musunuz?

Cevap

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi EKER imzasıyla gelen cevabi yazıda, “Teknik Hizmetler Sınıfı ve Genel İdare Hizmetleri sınıfının unvan bazında ek gösterge düzenlemesi 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun ilgili maddelerine göre yapılmaktadır. Unvan bazında farklı ek gösterge uygulaması Yan Ödeme ve Özel Hizmet Kararnamesinin düzenlemelerinden kaynaklanmakta olup, Bakanlar Kurulu kararı ile değişiklik yapılmaktadır.” ifadelerine yer verilerek, Kit Müdürlerinin ek göstergelerine ilişkin bir çalışma yapılmadığı belirtildi.

 

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.