logo yeni

calisanlar2 copy

PARTİLERİN 2015 SEÇİM VAATLERİ ARASINDA YHS PERSONELİNİN SORUNLARI NEDEN YOK?

Aktif . Yayınlanma Ücret

soruDevlet Memurları Kanununa tabi personelin özlük haklarına ilişkin düzenlemelere bakıldığında, Yardımcı Hizmetler Sınıfı personeline farklı davranıldığının ve adeta üvey sınıf muamelesine tabi tutulduğunun açıkça görülebilmesine rağmen, siyasi partilerin 2015 Milletvekili Genel Seçimi için bugüne kadar açıkladıkları vaatler arasında YHS personelinin sorunlarının çözümüne ilişkin hususlar yer almadı. (MHP’nin Seçim Beyannamesi henüz açıklanmadığından, YHS personeline ilişkin vaatlerinin olup olmayacağı şimdilik bilinmiyor.)

Kamu kurum ve kuruluşlarında Devlet memuru statüsünde çeşitli unvanlarda görev yapan ve sayıları yaklaşık 180.000 olan Yardımcı Hizmetler Sınıfı personelinin özlük haklarına ilişkin ciddi sorunları bulunmaktadır. Bu sorunların Hükümetler tarafından görmezlikten gelinmesi bir yana, seçim dönemlerinde siyasi partiler tarafından gündeme getirilmeyecek kadar önemsiz görülmesi ise YHS personelini daha da üzmektedir.

Yardımcı Hizmetler Sınıfına dahil kadrolarda görev yapan Devlet memurları; ek göstergelerinin olmamasından, ek ödeme ve özel hizmet tazminatlarının düşük belirlenmesinden, kurumlarında başka hizmet sınıflarına ait işlerin kendilerine yaptırılmasına rağmen kadrolarının YHS kapsamında bulunmasından yakınırken, özlük haklarından kaynaklı mağduriyetlerinin yetkililer tarafından görülerek çözüme kavuşturulmasını beklemektedirler.

Bu yazımızda, memurunyeri.com olarak YHS personelinin özlük sorunlarından sadece ek gösterge ve kadro/hizmet sınıfı konusuna değinileceğiz.

**Ek gösterge sorunu

Devlet memurluğuna ilişkin 10 hizmet sınıfından 9’u için ek gösterge belirlenmiş olmasına karşılık Yardımcı Hizmetler Sınıfı için ek gösterge belirlenmemiştir.

Bu durumun, YHS kapsamındaki kadrolarda görev yapan personelin aylık ücretlerinin ve emekliliğe ilişkin haklarının düşük seviyelerde kalmasına neden olması nedeniyle, YHS için de ek gösterge belirlenmesi gerektiğini düşünmekteyiz.

Örneğin; kazanılmış ak aylığı 1/4, hizmet süresi 30 yıl, çocuk yardımı almayan, eşi çalışan, lisans mezunu, kadro unvanı “Hizmetli” olan YHS personelinin, 2015 yılı ilk altı ayı için geçerli olan belirlemelere göre aylık ücret ve emeklilik hakları ile bu personelin 2200 ek göstergeden yararlanıyor olması durumundaki haklarının karşılaştırılması aşağıdaki şekilde olacaktır.

Ek Gösterge Durumu Aylık Net Ücreti          Emekli Aylığı            Emekli İkramiyesi
Ek Gösterge Yok 2.058 TL 1.416 TL 51.043 TL
2200 Ek Göstergesinin olması halinde   2.151 TL 1.749 TL 63.058 TL
FARK 93 TL 333 TL 12.015 TL

**Kadro ve hizmet sınıfı sorunu

Yardımcı hizmetler olarak nitelendirebilecek hizmetlerin tamamına yakınının, kamu kurum ve kuruluşları tarafından hizmet alımı yoluyla gördürülmesine ve kurumlardaki YHS personeline eğitim durumlarına göre diğer hizmet sınıflarına (GİH, TH, SH) ilişkin görevlerin gördürülmesine rağmen, Yardımcı Hizmetler Sınıfı ve bu sınıfa ilişkin kadro unvanları kullanılmaya devam etmektedir.

Bu nedenle, Yardımcı Hizmetler Sınıfının tamamen kaldırılması söz konusu olabileceği gibi bu hizmet sınıfındaki personelin eğitim durumları itibariyle atanabilecekleri hizmet sınıflarına ait kadrolara geçirilmeleri de sağlanabilir.

 

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.