logo yeni

calisanlar2 copy

ENERJİ BİR-SEN KIDEM AYLIĞINDAKİ TAVANIN KALDIRILMASI İÇİN BAŞVURU YAPTI

Aktif . Yayınlanma Ücret

maasEnerji Bir-Sen, memurların kıdem aylığı hesaplamasında, 25 yıl tavan uygulamasının kaldırılması talebiyle Sosyal Güvenlik Kurumu'na başvurulduğunu açıkladı.

Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul konuya ilişkin yaptığı açıklamada, belli bir gösterge rakamının her bir hizmet yılı için aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak toplam rakama "kıdem aylığı" denildiğini belirtti.

Tombul, mevcut uygulamaya göre, kıdem aylığında 25 yıl tavanı olduğunu, 30 yıl çalışan bir memurun bile kıdem aylığının 25 yıl üzerinden hesaplandığını ve 500 katsayının üzerine çıkamadığını belirterek "Her şeyden önce bu durum Anayasanın 'eşitlik' ilkesine aykırı. Hatırlanacağı üzere Anayasa Mahkemesi bir süre önce, emekli ikramiyesinin hesaplanmasında 30 yıl sınırıyla ilgili kararı iptal etti. Kıdem aylığı hesaplamasında da bu duruma benzer bir eşitsizlik söz konusu. Bu eşitsizliğin giderilmesi için SGK'ya resmi yazıyla başvurduk. Bu talebimiz yaklaşık 2 milyon 800 bin memuru ilgilendiriyor. SGK'nın talebimize olumlu yanıt vermemesi halinde, kıdem aylığı hesaplanmasındaki bu eşitsizliği yargıya taşıyacağız." İfadelerini kullandı.

Tonbul ayrıca, kıdem aylığının, çalışılan dönemde maaşı, emekli olunması halinde ise emekli ikramiyesini ve emekli maaşını etkilediğini ve söz konusu eşitsizliğin Devlet Memurları Kanunu'nda yapılacak düzenlemeyle kalıcı olarak ortadan kaldırılabileceği söyledi.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.