logo yeni

calisanlar2 copy

DÜŞÜK MAAŞ ALAN EMEKLİLERİN MERAKLA BEKLEDİĞİ İNTİBAK DAVASINDA OLUMSUZ GELİŞME

Aktif . Yayınlanma Ücret

emeklli 3Milyonlarca emekliyi ilgilendiren intibak ile ilgili ikinci bilirkişi raporunda da “eksik hesaplama olmadığı” yönünde bir karara yer verildiği öğrenildi.

İşçi, Memur, Bağkur Emeklileri Derneği Başkanı Hamdi Öz tarafından açılan intibak davasında, ilk billirkişi maaş hesabında eksiklik bulunmadığı yönünde rapor bildirmişti. Bugün belli olan ikinci bilirkişi raporunda da, emekli maaşlarının hesaplamasında yanlışlık olmadığı bilgisine yer verildi.

Her durumda Yargıtay'a taşınacak

Raporun olumsuz olması sebebiyle mahkeme kararının da olumsuz çıkabileceği belirtilirken, bu durumda konunun temyiz makamı olarak Yargıtay’a taşınacağı öğrenildi. Mahkemenin emeklilerin maaşlarının eksik hesaplandığı yönünde karar vermesi durumunda da SGK avukatlarının itiraz edeceği ve yine sonucun Yargıtay’da belli olacağı belirtiliyor.

Rapor olumsuz

Bilirkişi raporunda, "Hesaplamalar ilk raporda gösterilmiş olup, davacının intibak öncesi ve sonrası aylığını hesap ve ödemelerinde bir hata belirlenmemiş olup; itirazlarının da raporda yer alan hesap ve tespitlerin değiştirir nitelikte değerlendirilmediğini saygıyla arz ederim" ifadelerine yer verildiği belirtiliyor.

Hamdi Öz konuyla ilgili açıklamasında, "Ben adaletin er ya da geç yerini bulacağına inanıyorum. 2002 ve 2004 yıllarında da Danıştay, maaşımın TÜFE'ye göre hesabında yanlışlık yapıldığını kabul etmişti. Oysa ben İntibak sırasında maaşımın Danıştay kararları göz önüne alınarak hesaplanması gerektiğini söylemiştim. Ama yapılmadı ben de bu davayı açtım. Mahkeme 'aleyhimde' karar verse bile itiraz edeceğim" dedi.

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin’de Hamdi ÖZ’e  destek vermek için Ankara Adliyesi'ne gitti.

En az memur emeklisi kadar maaş 

Mahkemeye 6092 prim günü bulunan ve 6283 sayılı yasa ile yapılan İntibak da dahil 1005 lira emekli maaşı aldığını bildiren Hamdi Öz, 5510 sayılı Yasanın 'tek çatı' yasası olduğunu dolayısıyla işçi, memur ya da Bağ-kur ayrımı yapılmaksızın aynı prim süresi ve miktarını yatıranların aynı maaşı almaları gerektiğini, asgari ücret üzerinden prim yatıran bir işçi ile aynı miktar ve sürede prim yatıran BAĞ-KUR emeklisinin, en az memur emeklisi kadar maaş alması gerektiğini ileri sürüyor.

Son Durum: Ankara 8. İş Mahkemesinde görülen davada karar verildi. Duruşmanın karar aşamasında davanın 29 Haziran 2015 saat 11.04'e ertelendiği açıklandı.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.