logo yeni

calisanlar2 copy

DOLARIN HIZLI ARTIŞI KARŞISINDA ÇALIŞANLARIN ALIM GÜCÜ İYİLEŞTİRİLECEK Mİ?

Aktif . Yayınlanma Ücret

maasDoların yükselişi ve Türk Lirasının değer kaybetmesi nedeniyle, alım gücünün belirgin şekilde düşmesinden dolayı alım gücünün iyileştirilmesi adına herhangi bir çalışma yapılıp yapılmayacağı Başbakana soruldu.

Milletvekili Veli AĞBABA tarafından verilen soru önergesinde; Doların 2,7350’e ve sepet bazında 2,85’e yükselmesiyle tarihi bir rekor kırdığı belirtilerek, bu durumun alım gücü üzerindeki etkileri ve alınacak tedbirler konusunda Başbakan Ahmet DAVUTOĞLU tarafından cevaplandırılmak üzere şu sorular yer aldı.

1.Asgari ücret alan birinin ayda ortalama 192 saat, haftada 48 saat, günde de 8 saat çalıştığını ve şu anki kurla aylık 347 dolar aldığı göz önüne alındığında, asgari ücretle çalışan birinin saatlik ücreti yaklaşık 1,80 dolara eşdeğer gelmektedir. Diğer ülkeler baz alındığında, saatlik ücret konusunda Türkiye’nin dünyadaki sıralaması nedir?

2.Doların yükselişi ve Türk lirasının değer kaybetmesi dikkate alındığında, alım gücünün bu denli düşmesi karşısında alım gücünün iyileştirilmesi adına herhangi bir çalışma söz konusu mudur?

3.Dünyanın en büyük ilk 20 ülkesinde asgari ücretle çalışan insanların saatlik ücreti kaç dolardır?

4.Dolar rekorunun ardından yeni bir zam veya vergi artışı rekoru da beklenmeli midir?

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.