logo yeni

calisanlar2 copy

DİYANET İŞLERİ BAŞKANININ ÖZLÜK HAKLARI NASIL?

Aktif . Yayınlanma Ücret

imam3Son günlerde makam arabası ile gündeme gelen Diyanet İşleri Başkanının özlük hakları, Devlet memuru sayılması nedeniyle 657 sayılı Kanun ve ilgili diğer mevzuatta yer alan belirlemeler çerçevesinde ödenmektedir.

Diyanet İşleri Başkanlığının en üst amiri olan Diyanet İşleri Başkanı, Bakanlar Kurulu Kararıyla 5 yıl süre ile görev yapmak üzere atanmaktadır. Bir kişi en fazla iki defa Başkan olarak atanabiliyor.

Öte yandan, unvanı itibariyle belirlenmiş ücret ve tazminat göstergelerine göre aylık maaş alan Diyanet İşleri Başkanı, emeklilik hakları bakımından da; 8.000 ek gösterge, 13.000 makam tazminatı ve 19.500 temsil tazminatı göstergesinden yararlanmaktadır.

Diyanet İşleri Başkanı olarak görev yapan bir Devlet memurunun, aylık net maaşı ile 35 yıl hizmet süresi karşılığında emekli maaş ve ikramiyesinin ne kadar olduğu konusunda bilgi olması bakımından memurunyeri.com hazırladığımız tabloya aşağıda yer verilmiştir.

Diyanet İşleri Başkanı aylık maaşı ve emeklilik hakları

UNVANI HİZMET YILI DERECE KADEME AYLIK NET MAAŞ EMEKLİ AYLIĞI EMEKLİ İKRAMİYESİ
Diyanet İşleri Başkanı 35 1/4 8.617 TL 5.811 TL 123.948 TL

Not:

-2015 yılı ilk 6 ayı için geçerli olan katsayılara göre yapılan aylık net maaş hesaplamasında, Gelir Vergisi oranı %15 olarak uygulanmıştır.

-Aile yardımı ve asgari geçim indirimi bakımından, bekar (ya da eşi çalışan) ve çocuksuz Devlet memuruna göre değerlendirme yapılmıştır.

-Emekli aylığı hesaplanırken, %4 oranında ek ödeme dahil edilmiştir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.