logo yeni

calisanlar2 copy

İŞE YENİ BAŞLAYAN HEMŞİRE İLE 40 YILLIK HEMŞİRENİN MAAŞ FARKI

Aktif . Yayınlanma Ücret

hemsire 2Sağlık Hizmetleri Sınıfına dahil “Hemşire” unvanlı kadrolarda mesleki lisansiyer olarak görev yapanlardan, mesleğe yeni başlayanlar ile 40 yıl hizmeti bulunanlar arasındaki maaş farkı, hizmet süresinin maaşa etkisinin yetersiz olduğunu ortaya koyacak düzeyde bulunuyor.

Devlet memuriyetine girenlerin hizmet süreleri arttıkça kazanılmış hak aylık dereceleri ve kadro dereceleri de yükselmektedir. Memurların kadro ve/veya kazanılmış hak aylık derecelerinin yükselmesi, genellikle aylık ücretlerinde de artış yaratırken, ücretlerdeki artışın miktarı unvanlara göre değişiklik gösterebilmektedir.

Hemşirelik mesleğinde kıdem yılının önemi konusunda bilgi vermesi bakımından, memuriyete 8/1’den başlayan mesleki lisans mezunu hemşire ile mesleğinde 40 yıl hizmeti bulunan ve kazanılmış hak aylığı ¼ olan hemşirenin aylık net maaşını memurunyeri.com olarak karşılaştırdığımızda ortaya çıkan sonuç aşağıda gösterilmiştir.

Görev yeni başlayan ile hizmeti 40 yıl olan hemşire maaşı arasında görülen miktar farkının, bu mesleği zor koşullarda uzun yıllar yapmanın karşılığı olmaktan uzak olduğunu düşünmekteyiz.

Yeni başlayan ile hizmeti 40 yıl olan hemşire maaşları arasındaki fark (2015 yılı ilk 6 ayında)

DERECE/KADEME HİZMET SÜRESİ AYLIK NET MAAŞ
8/1 Yeni başlayan 2.396 TL
1/4 40 yıl 2.793 TL
Aylık Net Maaş Farkı 397 TL

NOT:

**Aile yardımı ve asgari geçim indirimi bakımından, bekar (ya da eşi çalışan) ve çocuksuz personele göre değerlendirme yapılmıştır.

**Döner sermayeden yararlananlar için, sabit döner sermaye ödemesi (net ek ödeme miktarı kadar) hesaplamaya dahil edilmiştir.

**Çalışılan kurum veya bölgeden kaynaklı ödeme farklılıkları dikkate alınmamıştır.

**Sendika aidatı ve toplu sözleşme ikramiyesi ödemesi dikkate alınmamıştır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.