logo yeni

calisanlar2 copy

YÜKSEK LİSANS VE DOKTORA YAPANLARIN EK ÖDEMESİ ARTIYOR MU?

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas 6Aylık ücretlerini 657 sayılı Kanun hükümlerine göre alan Devlet memurları, en yüksek Devlet memuru aylığına göre belirlenen oranlara karşılık gelen tutarda ek ödemeden de yararlanmaktadırlar.

Kamu görevlilerinden aynı veya benzer kadro ve görevlerde bulunanlar arasındaki ücret dengesini sağlamak amacıyla çıkarılan ek ödeme düzenlemesi, kapsamdaki personelin maaş hesabında 15.01.2012 tarihinden itibaren aylık ücretin bir unsuru şeklinde yer almaktadır.

Ek ödemeye ilişkin olarak 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede yer alan hükümler, bu ödemeye ilişkin oranları memurların;

-Kadrolarının ek göstergesine,

-Kadro/görev unvanlarına,

-Aylık derecelerine,

-Hizmet sınıflarına

göre farklı belirlemiştir.

Ek ödeme bakımından eğitimin önemi

Devlet memurlarına yapılacak ek ödemenin oranının belirlenmesinde kullanılan ölçütler arasında eğitim yer almamaktadır.

Öte yandan, bazı görevlere atanabilmek ve bazı derecelere yükselebilmek eğitim düzeyine bağlı olduğundan, eködemelerin eğitimden tamamen bağımsız olduğunu da söyleyemeyiz.

Ancak, lisans mezunu Devlet memurlarının yüksek lisans veya doktora yapması, haklarında uygulanan ek ödemenin miktarında herhangi bir değişiklik yaratmayacaktır.

Ek ödeme nasıl hesaplanıyor?

Ek ödeme miktarı; en yüksek Devlet memuru brüt aylığının(ek gösterge dahil), ilgili Devlet memuru hakkında (kadrosu, görevi, hizmet sınıfı, aylık derecesi, ek göstergesi gibi unsurlara göre belirlenmiş) uygulanacak oranı esas alınarak belirlenir. Bu ödemeden sadece Damga Vergisi kesilir.

2015 yılının ilk 6 ayı için geçerli olan belirlemelere göre, En Yüksek Devlet Memuru Aylığı (brüt) 753,43 TL’dir. (Damga Vergisi kesildiğinde 747,71 TL)

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.