logo yeni

calisanlar2 copy

EN YÜKSEK MEMUR AYLIĞININ MİKTARI VE MEMUR İÇİN ÖNEMİ NEDİR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas 13Kamu görevlilerinin ücret, mali ve sosyal haklarının belirlenmesinde, “en yüksek devlet memuru aylığı” da sıklıkla kullanılmaktadır.

En yüksek devlet memuru aylığının, bazı ödeme unsurlarının hesaplanmasında doğrudan ya da dolaylı olarak kullanılması, bu aylığı kamu görevlileri için önemli hale getirmektedir.

En yüksek devlet memuru aylığı nedir ve miktarı ne kadardır?

Kazanılmış hak aylık derece/kademesi 1/ 4 olan Başbakanlık Müsteşarı hakkında geçerli olan aylık gösterge ve ek gösterge rakamı toplamının aylık katsayısı ile çarpımı ile bulunan tutar, en yüksek devlet memuru aylığı (brüt) olarak adlandırılmaktadır.

2015 yılı ilk altı ayı için geçerli olan aylık katsayısına göre en yüksek devlet memuru aylığı şu şekilde hesaplanacaktır:

-Aylık Gösterge:1500

-Ek Gösterge:8000

-Aylık Katsayısı: 0,079308 (2015 yılı ilk 6 ayı için)

-En yüksek devlet memuru aylığı tutarı (brüt): (1500+8000) X 0,079308 = 753,43 TL.

En yüksek devlet memuru aylığının kullanıldığı yerler

Kamu personeli hakkında geçerli olan bazı ödeme unsurlarının miktarının belirlenmesinde de esas alınan en yüksek devlet memuru aylığının kullanıldığı yerlerden bazıları memurunyeri.com olarak aşağıda belirtilmiştir.

*Tazminat miktarının hesaplanmasında

Devlet memurlarının maaş unsurları arasında önemli yeri olan tazminat miktarları (özel hizmet, eğitim öğretim, din hizmetleri, emniyet hizmetleri, mülki idare amirliği özel hizmet, denetim, adalet hizmetleri tazminatı, ek tazminatlar) en yüksek Devlet memuru aylığının belirli oranlarına göre hesaplanmaktadır.

*Ek ödeme miktarının hesaplanmasında

Kamu çalışanlarına yapılan ek ödemelerin miktarı; hizmet sınıfları, görev unvanları ve aylık aldıkları dereceler esas alınarak en yüksek devlet memuru aylığının belirli oranlarına göre hesaplanmaktadır.

*Emekli keseneğine esas matrahın hesaplanmasında

01.10.2008 tarihinden önce işe girmiş ve Emekli Sandığı Kanununa tabi kamu çalışanlarının emekli keseneklerine esas matrahları, yararlandıkları ek göstergeye göre en yüksek devlet memuru aylığının belirli oranları şeklinde belirlenen miktarların dahil edilmesiyle belirlenmektedir.

*Ödül miktarının hesaplanmasında

Üstün başarı belgesi alan memurlara, merkezde bağlı veya ilgili bakan ve illerde valiler tarafından en yüksek Devlet memuru aylığının belli oranları tutarında ödül (para) verilmektedir. 

*Ölüm yardımı ödeneğinin hesaplanmasında

Devlet memurlarından; memur olmayan eşi veya aile yardımı ödeneğine müstahak çocuğu ölenlere en yüksek devlet memuru aylığı kadar; memurun kendisi öldüğünde ise sağlığında bildirdiği kişiye, eğer kimseyi bildirmemişse eşine ve çocuklarına, bunlar yoksa ana ve babasına, bunlar da yoksa kardeşlerine en yüksek devlet memuru aylığının iki katı tutarında, ölüm yardımı yapılmaktadır.

*Kurs görevlilerinin ücretinin hesaplanmasında

Okullarda düzenlenen öğrenci yetiştirme kurslarında öğrencilerden alınan ücretlerin öğretmen  ve diğer personele dağıtımı, en yüksek devlet memuru aylığının belli oranları esas alınarak yapılmaktadır.

*Havacılık tazminatının hesaplanmasında

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğünde görevli olup da havacılık tazminatından yararlanan personele ödenen havacılık tazminatının miktarı, en yüksek devlet memuru aylığının belli oranları esas alınarak belirlenmektedir.

*Eğitim-öğretim ödeneğinin hesaplanmasında

Yükseköğretim kurumlarında görev yapan öğretim elemanlarına her ay ödenen eğitim öğretim ödeneğinin miktarı, en yüksek devlet memuru aylığının 1/12’si esas alınarak belirlenmektedir.

*Üniversite ödeneğinin hesaplanmasında

Yükseköğretim kurumlarında görev yapan öğretim elemanlarına her ay ödenen üniversite ödeneğinin miktarı, en yüksek devlet memuru aylığının belli oranları esas alınarak belirlenmektedir.

*TÜİK 4/C personelinin fazla çalışma ücretinin hesaplanmasında

Türkiye İstatistik Kurumunda 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/C maddesi kapsamında görev yapan geçici personele fazla çalışma ücreti ödenmesinde, en yüksek devlet memuru aylığının belli bir oranı esas alınmaktadır.

*Nakdi tazminat miktarının hesaplanmasında

Silahlı Kuvvetler mensupları ile iç güvenlik ve asayişin korunması veya kaçakçılığın men ve takibinde görevli olanların bu görevlerinden ya da bu görevleri yapmış olmalarından dolayı terör eylemlerine muhatap olarak yaşamak için gerekli hareketleri yapmaktan aciz ve hayatını başkasının yardım ve desteği olmaksızın sürdüremeyecek şekilde malûl olanlara yapılan nakdi tazminat ödemesi, en yüksek devlet memuru aylığının belli oranları esas alınarak hesaplanmaktadır. 

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.