logo yeni

calisanlar2 copy

YENİ BAŞLAYAN MÜHENDİS İLE 40 YILLIK MÜHENDİS MAAŞI ARASINDA NE KADAR FARK VAR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

muhendisDevlet memuriyetinde 40 yıl Mühendis olarak çalışmış olanlar ile Mühendis kadrosuna ilk defa atanmak suretiyle memuriyete başlamış olanların aylık net maaşları arasındaki fark, bu meslekteki kıdemin maaşa etkisinin fazla olmadığını göstermektedir.

Memuriyete başlayanların hizmet sürelerinin artmasıyla birlikte kazanılmış hak aylık dereceleri ile kadro dereceleri de yükselmektedir. Kadro ve/veya kazanılmış hak aylık derecelerindeki yükseliş, memurların aylık ücretlerinde genellikle artışa da sebep olmakla birlikte bu artışın miktarı unvanlara göre farklılık gösterebilmektedir.

Memuriyete yeni başlamış olan 8/1’deki mühendis ile 40 yıl hizmeti olan ve kazanılmış hak aylığı 1/4’e ulaşmış mühendisin aylık net maaş miktarları arasındaki farka memurunyeri.com olarak aşağıda yer verilmiştir.

Ancak, aday öğretmen ile meslekte 40 yılını geçirmiş öğretmen maaşı arasında görülen farkın, yıllar süren meşakkatli hizmetin karşılığı olmaktan çok uzak olduğunu değerlendirmekteyiz.

40 yıllık mühendis ile yeni başlayan mühendis arasındaki maaş farkı (2015 yılı ilk 6 ayında)

DERECE/KADEME HİZMET SÜRESİ AYLIK NET MAAŞ
8/1 Yeni başlayan 3.085 TL
1/4 40 yıl 3.512 TL
Aylık Net Maaş Farkı 427 TL

NOT:

**Aile yardımı ve asgari geçim indirimi bakımından, bekar (ya da eşi çalışan) ve çocuksuz öğretmene göre değerlendirme yapılmıştır.

**Döner sermayeden yararlananlar için, sabit döner sermaye ödemesi (net ek ödeme miktarı kadar) hesaplamaya dahil edilmiştir.

**Çalışılan kurum veya bölgeden kaynaklı ödeme farklılıkları dikkate alınmamıştır.

**Sendika aidatı ve toplu sözleşme ikramiyesi ödemesi dikkate alınmamıştır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.