logo yeni

calisanlar2 copy

EMEKLİYE ZAM 100 TL Mİ? 22 TL Mİ?

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas17Muhalefet milletvekilleri torba yasa ile SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yapılacak zam konusunda rakamların gerçeği yansıtmadığını iddia ettiler.

Torba yasa ile emeklilere verilecek seyyanen zammın gerçekte ne kadar olduğu tartışma konusu oldu. Torba yasaya eklenen ve iktidar ile muhalefetin birlikte destek verdiği maddeye göre, Temmuz zammı sonrasında maaşı 1.000 lira ve altındakilere 100 lira, 1.000 liranın üzerindeki maaşlara da 1.100 lirayı geçmeyecek şekilde seyyanen zam yapılmıştı.

Gerçek zam ne kadar?

CHP Grup Başkan Vekili Akif Hamzaçebi, emeklilere yapılacak zammın söylenenin aksine 100 TL. değil en fazla 22 TL olacağını iddia ederken Meclis kürsüsünden şunları söyledi:

“Şimdi, bakın, emeklilerin toplamı 10 milyon 920 bin. Ne dedi Sayın Başbakan: "Emeklilerin yüzde 60'ı bundan yararlanacak." Yani, 6 milyon 552 bin emeklinin yararlanacağını söylüyor. Şimdi en düşük SSK emekli maaşı 1.047 lira. Eğer temmuz ayında yüzde 3'lük normal artış olursa, enflasyondan kaynaklanan artış, bu 1.047 liralık maaş 1.078 lira olacak. Ne diyor Sayın Davutoğlu: "Ben bunu 1.100 liraya tamamlayacağım yani 22 lira vereceğim." Yani, bir kere 6,5 milyonluk işçi emeklisine Sayın Davutoğlu'nun vereceği artış 22 liradır. Bu, bir kısım emeklide 2 lira olacaktır, 3 lira olacaktır.

Değerli milletvekilleri, bu önerge gerçek dışıdır, gerçeği yansıtmıyor. 22 liralık zammı, 2 liralık zammı, 3 liralık zammı Davutoğlu emekliye bir müjde gibi sunuyor ve bunu da bir seçim yatırımı olarak söylüyor. Bu da üzücü bir durumdur; oyunu bana vereceksin, 22 lira zammı alacaksın.”

Bayramlarda ikramiye 

Akif Hamzaçebi, emekli zammını seçim yatırımı olarak nitelerken, “Biz bütün emeklilerimize Ramazan Bayramı'nda, Kurban Bayramı'nda birer maaş ikramiye sözünü tekrarlıyoruz, vereceğiz, kendilerine hayırlı olsun diyorum.” sözleriyle konulmasını tamamladı.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.