logo yeni

calisanlar2 copy

40 YILLIK ÖĞRETMEN İLE YENİ BAŞLAYAN ÖĞRETMEN MAAŞI ARASINDAKİ ŞAŞIRTICI FARK

Aktif . Yayınlanma Ücret

ogretmen 11Mesleğinde 40 yılını tamamlayan bir öğretmen ile ataması yeni yapılan öğretmenin aylık net maaşları arasındaki fark, bu meslekteki kıdemin maaşa yansımadığını göstermektedir.

Memuriyetine girenler, hizmet sürelerinin artmasıyla beraber kazanılmış hak aylık dereceleri yükselmekte ve bulundukları unvanların üst derecelerdeki kadrolarına yükselebilmektedirler. Kadro ve/veya kazanılmış hak aylık derecesindeki yükseliş, genellikle memurların aylık ücretlerinde artışa sebep olmakla birlikte, bu artış unvanlara göre farklılık gösterebilmektedir.

Memuriyete yeni başlamış olan 9/1’indeki öğretmen ile 40 yıl hizmeti olan ve kazanılmış hak aylığı 1/4’e ulaşmış öğretmenin aylık net maaş miktarları arasındaki farkı görebilmek amacıyla memurunyeri.com olarak hazırladığımız tabloya aşağıda yer verilmiştir.

Ancak, aday öğretmen ile meslekte 40 yılını geçirmiş öğretmen maaşı arasında görülen farkın, yıllar süren meşakkatli hizmetin karşılığı olmaktan çok uzak olduğunu değerlendirmekteyiz.

40 yıllık öğretmen ile yeni başlayan öğretmen arasındaki maaş farkı (2015 yılı ilk 6 ayında)

DERECE/KADEME HİZMET SÜRESİ AYLIK NET MAAŞ
9/1 Yeni başlayan 2.220 TL
1/4 40 yıl 2.579 TL
Aylık Net Maaş Farkı 359 TL

NOT:

**Aile yardımı ve asgari geçim indirimi bakımından, bekar (ya da eşi çalışan) ve çocuksuz öğretmene göre değerlendirme yapılmıştır.

**Çalışılan yer ve yapılan görevlendirmeler nedeniyle yararlanılan ödeme farklılıkları (yan ödeme, ilave eğitim öğretim tazminatı) ile ek ders ücreti ödemeleri dikkate alınmamıştır.

**Sendika aidatı ve toplu sözleşme ikramiyesi ödemesi dikkate alınmamıştır.

 Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.