logo yeni

calisanlar2 copy

MEMUR ENFLASYONA EZDİRİLMEYECEK!

Aktif . Yayınlanma Ücret

enflasyon 3Bugün açıklanan ve beklentinin üzerinde çıkan enflasyon rakamları hakkında yorum yapan Maliye Bakanı Mehmet ŞİMŞEK, bunda gıda fiyatlarının etkili olduğunu söyledi.

Gıda enflasyonu daha yüksek

Şimşek açıklamasında, "Enflasyon konusunda bugün çok kötü olmasa da arzuladığımız trende oturmamış bir enflasyon dinamiği ile karşı karşıyayız. Burada bence 3 husus önemli. Aralık-ocak ayında konuştuğumuzda o zaman petrol fiyatlarının düşüşü, baz etkisi nedeniyle enflasyonun çok hızlı düşeceğini öngörmüştük. Aslında yanılmadık, fakat bizim öngörümüz, özellikle yılın ilk çeyreği ve ikinci çeyreğinin başı itibarıyla biraz daha hızlı bir aşağı doğru momentumdu. Burada doların genel olarak bütün gelişmekte olan ülkelerin para birimlerine karşı değer kazanması etkili oldu. Ama işin ilginç tarafı geçen sene biz bir kuraklık yaşadık ama hala gıda fiyatları yüksek seyrediyor. Bizim yıllık yüzde 7,6'lık bir enflasyonumuz var ama gıda fiyatları yüzde 14'ün üzerinde artmış. Neredeyse enflasyonun yarısı gıdadan kaynaklanmış." İfadelerini kullandı.

2015 yılı ilk altı ayında verilen zammın 3 aylık enflasyonla erimesi sebebiyle sorulan “memur maaşlarında bir enflasyon farkı olup olmayacağı” sorusuna cevap veren Şimşek, bu konudaki kuralların açık olduğunu söyledi.

Geçen yıl enflasyon zammı yoktu

Geçen yıl enflasyon zammı verilmemesine ve enflasyonun beklentilerin oldukça üstünde çıkmasına rağmen, geçen yılda memuru enflasyona ezdirmediklerini belirten Şimşek, "Bu dönemde memuru enflasyona ezdirmeyeceğiz. Maliyet konusunda bugünden spekülasyon yapmak istemiyorum. İlk 3 aylık rakamlara bakarsak, enflasyon öngörülerimizin üzerinde. Bundan sonraki aylardaki gıda fiyatları, petrol fiyatları ve kura bakacağız. Ama her bir puanın etkisi çok büyük" şeklinde konuştu.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.