logo yeni

calisanlar2 copy

GELİR UZMANININ EK GÖSTERGESİ ATANMA ŞEKLİNE GÖRE FARKLILIK GÖSTERİYOR

Aktif . Yayınlanma Ücret

personel7Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı emrinde “Gelir Uzmanı” olarak görev yapanlar hakkında uygulanan ek göstergeler, ilgililerin atanma şekline göre farklı olabilmektedir.

Gelir Uzmanı kadrolarında; özel yarışma sınavıyla Gelir Uzman Yardımcısı olarak göreve başlayıp belirli süreli meslek içi eğitimden sonra özel bir yeterlik sınavı sonunda Gelir Uzmanı olarak atananların yanı sıra çeşitli dönemlerde yapılmış özel bir sınav sonucuna göre doğrudan Gelir Uzmanı kadrosuna atanan personel de görev yapmaktadır.

Devlet Memurları Kanununun ek göstergelere ilişkin hükümlerine bakıldığında, farklı yollarla atanmış olan Gelir Uzmanları hakkında uygulanacak ek göstergelerin de farklı olacağı görülmektedir.

Gelir Uzmanlarının ek göstergesi

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, Devlet memurları hakkında uygulanacak ek göstergeleri, ilgili personelin hizmet sınıfına, görev türüne ve aylık derecelerine göre belirlemiştir.

Öte yandan, Kanuna ekli “I Sayılı Ek Gösterge Cetvelinin” 1-Genel İdare Hizmetleri Sınıfı bölümünün;

*(h) bendinde: En az 3 yıl süreli yükseköğrenim veren fakülte ve yüksekokulları bitirerek mesleğe özel yarışma sınavı ile giren ve belirli süreli meslek içi eğitimden sonra özel bir yeterlik sınavı sonunda atanan Gelir Uzmanları hakkında uygulanacak ek gösterge rakamlarına 1-8 dereceler itibariyle yer verilmiştir.

*(i) bendinde: Genel İdare Hizmetleri Sınıfına dahil olup, unvanları itibariyle ek gösterge belirlenmemiş olan yükseköğrenim mezunu Devlet memurları hakkında uygulanacak ek gösterge rakamları 1-4 dereceler için belirlenmiştir.

Devlet Memurları Kanununda yer alan düzenlemelerden hareketle konuyu memurunyeri.com olarak değerlendirdiğimizde, Gelir Uzmanı kadrolarında görev yapanlar hakkında, atanma şekillerine ve derecelerine göre uygulanacak ek göstergelerin aşağıdaki şekilde olacağı sonucuna ulaşılmaktadır.

Atanma şekillerine göre Gelir Uzmanı ek göstergesi

ATANMA ŞEKLİ DERECE EK GÖSTERGE
*Mesleğe özel bir yarışma sınavı ile girip, belirli süreli meslek içi eğitimin ardından yapılan özel bir yeterlik sınavı sonucu atananlar

1

2

3

4

5

6

7

8

2200

1600

1200

1100

900

800

500

450

*Özel bir sınav sonucu atananlar

1

2

3

4

2200

1600

1100

800

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.