logo yeni

calisanlar2 copy

2013 TOPLU SÖZLEŞMESİNİN BAZI HÜKÜMLERİ GERÇEKLEŞMEYECEK Mİ?

Aktif . Yayınlanma Ücret

toplu sozlesme 4Meclisin tatile girmesine kısa bir süre kalmasına rağmen, 2013 yılında imzalanan ve 2014-2015 yıllarını kapsayan Toplu Sözleşmenin yasal düzenleme gerektiren bazı hükümleri hala gerçekleşmedi.

Kamu görevlilerinin 2014 ve 2015 yıllarındaki mali ve sosyal haklarına ilişkin belirlemeler içeren Toplu Sözleşme, 14 Ağustos 2013 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanmıştı. Toplu Sözleşme hükümlerine istinaden çeşitli konularda düzenlemeler yapılırken, yasal düzenleme yapılacağı söylenen iki konuda bugüne kadar somut bir gelişme olmadı.

Meclisin 5 Nisan 2015 tarihinde çalışmalarına ara verecek olması nedeniyle, Mecliste görüşülmekte olan torba Kanun Tasarı/Tekliflerinden birine eklenmemesi durumunda, toplu sözleşmenin bazı hükümleri gerçekleşmemiş olacak. Toplu sözleşme hükümlerinin gerçekleşmemesi ise, kamu görevlilerinin toplu sözleşmeye olan güvenini sarsacak.

Toplu Sözleşmede yer alan ve gerçekleşmeyen ek gösterge konusu

2013 yılında imzalanan Toplu Sözleşmede;

**"Yükseköğretim kurumları kadrolarında görev yapan genel sekreter yardımcılarının ek göstergelerinin 3600’e yükseltilmesi konusunda çalışma yapılacaktır."

**"Büyükşehir belediyelerine bağlı kuruluşların kadrolarında çalışmakta olan daire başkanlarının 657 sayılı Kanunun 43 üncü maddesi kapsamında ek göstergelerinin 3600 olarak düzenlenmesi konusunda yasal çalışma yapılacaktır."

hükümleri de yer almıştı.

Bu hükümlerle; büyükşehir belediyelerine bağlı kuruluşlardaki daire başkanları ile yükseköğretim kurumlarındaki genel sekreter yardımcıları hakkında 1 inci derece kadro için uygulanan 3000 ek göstergenin 3600’e yükseltilmesi için çalışma yapılacağı kararlaştırılmıştı.

Ek göstergenin 3000’den 3600’e çıkmasının ilgili memurlara etkisi 

Büyükşehir belediyelerine bağlı kuruluşlarda daire başkanı kadrolarında görev yapanlar ile yükseköğretim kurumlarında genel sekreter yardımcısı kadrolarında görev yapanlar hakkında halen 1 inci derecede 3000 ek gösterge uygulanıyor.

Büyükşehir belediyelerine bağlı kuruluşlarda daire başkanı ve yükseköğretim kurumlarında genel sekreter yardımcısı kadrolarında görev yapanların, ek göstergelerinin 3000’den 3600’e yükselmesi halinde, çalışırken alacakları aylık ücretler ile emekli olduklarında alacakları maaş ve ikramiyede aşağıdaki şekilde değişiklik olacaktır.

AYLIK NET ÜCRETLERİ EMEKLİ AYLIKLARI EMEKLİ İKRAMİYELERİ
 (28 TL Azalır) 416 TL (Artar) 14.989 TL (Artar)

Not: 2015 yılı ilk altı ayı için geçerli olan katsayılar esas alınarak yapılan hesaplama; hizmet süresi 30 yıl olan ve 1 inci derecenin 4 üncü kademesinde bulunan personele göre yapılmış ve aylık ücret hesabında gelir vergisi oranı %15 olarak uygulanmıştır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.