logo yeni

calisanlar2 copy

ASTSUBAYLARLA İLGİLİ KANUN TASARISININ AKIBETİ SORULDU

Aktif . Yayınlanma Ücret

astsubayKocaeli milletvekili Prof. Dr. Hurşit GÜNEŞ, astsubayların çalışırken ve emekliliklerinde yoksulluk sınırı altında maaş aldıklarını belirterek, astsubaylarla ilgli kanun tasarısının akıbetini ve özlük haklarında ne zaman iyileştirme yapılacağını sordu.

Milli Savunma Bakanı İsmet YILMAZ’a yöneltilen önergede şu bilgilere yer verildi:

“Ayrıca yarbay ve üst rütbeli personele hem çalışırken hem de emeklilik durumlarında maaşları ile birlikte ödenen makam, temsil ve görev tazminatını astsubaylar alamamaktadır. Subayların mezun oldukları okullara bakılmaksızın bir adet aylık gösterge tablosu olmasına rağmen astsubayların, rütbe bekleme sürelerine ve mezun oldukları okullara göre bölük pörçük edilmiş 4 değişik gösterge tabloları mevcuttur.

TSK mensuplarının 2014 yılı emekli maaşları aşağıdaki gibidir:

RÜTBE DERECE GÖREV YILI AYLIK (TL)
Kıdemli Albay 1/4 40 4.000
Kıdemli Albay 1/4 36 3.850
Albay 1/4 32 3.150
Yarbay 1/4 29 2.800
 

 

Kıdemli Başçavuş 2/6 40 1.670
Kıdemli Başçavuş 1/4 30 1.860
Kıdemli Başçavuş 2/3 30 1.475
Kıdemli Başçavuş 3/2 25 1.325
 

Genel Kurmay Başkanlığı “2., 3. ve sonraki derecelerden emekli olmuş astsubaylara 1 derece verilerek intibak işlemlerinin yapılması ve 1. derecedekilerin ek gösterge veya çarpım cetvelinin yükseltilmesi hakkındaki kanun tasarısı” taslaklarını 09 Eylül 2011 tarihinde Başbakanlığa, 28 Mayıs 2012’de de Milli Savunma Bakanlığına göndermiş olduğunu belirtmesine ve ayrıca verilen birçok soru önergesine Milli Savunma Bakanlığınca verilen cevaplarda Astsubayların özlük haklarına ilişkin yasa tasarısı çalışmalarının sürmekte olduğunun ifade edilmesine rağmen halen bu konularda somut bir adım atılmamıştır.

Bu bilgiler ışığında;

1.Astsubayların özlük haklarındaki iyileştirmeler ne zaman yapılacak ve intibak sorunu ne zaman çözüme kavuşacaktır?

2.Milli Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamalardan da anlaşılmaktadır ki; uzun süredir astsubayların özlük hakları ve intibak sorunu konularında bir çalışma yürütülmektedir... Bu çalışmaların hangi yasama döneminde TBMM’ye sunulması hedeflenmektedir?”

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.