logo yeni

calisanlar2 copy

TEKNİK VE SAĞLIK PERSONELİNİN EK TAZMİNATI NE ZAMAN KESİLİR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas 16Teknik Hizmetler Sınıfı ile Sağlık Hizmetleri ve Yardımcı Sağlık Hizmetleri Sınıfı kapsamındaki kadrolarda görev yapan Devlet memurlarından, kalkınmada öncelikli yörelerde görev yapanların yararlanabildiği ek özel hizmet tazminatı bazı hallerde kesilebilmektedir.

Devlet Memurlarına Ödenecek Zam ve Tazminatlara İlişkin Bakanlar Kurulu Kararında; TH ve SH sınıflarına dahil personelden, kalkınmada öncelikli yörelere sürekli görevle atananlara, bu yerlerde fiilen çalıştıkları sürece ek özel hizmet tazminatı ödenmesi öngörülmüştür. Söz konusu Kararda ayrıca, “Kalkınmada Öncelikli Yöreler” 7 bölge halinde sınıflandırılarak, unvan ve bölgelere göre farklı oranlarda ek özel hizmet tazminatı belirlenmiştir.

-TH personelinin ek özel hizmet tazminatına ilişkin ayrıntılar için tıklayınız…

-SH personelinin ek özel hizmet tazminatına ilişkin ayrıntılar için tıklayınız…

Tazminatın ödenmeyeceği durumlar

Kalkınmada öncelikli yörelerde görev yapan TH ve SH personeline ek özel hizmet tazminatının ödenmediği haller de vardır.

Teknik Hizmetler Sınıfı ile Sağlık Hizmetleri Sınıfı personeline;

-Hastalık izni, istirahat ve hava değişimi süreleri için (görevin yapılması sırasında veya görevden dolayı hastalanan, yaralanan, kazaya uğrayan ve sakatlananların tedavi ve hastalık izni süreleri hariç),

-Hizmet içi eğitim, seminer, kurs ve geçici görevle bölge dışında 10 günden fazla bir süre ile görevlendirme hallerinde bu sürelerin tamamı için,

-Hizmet içi eğitim, seminer, kurs ve geçici görevle bölge dışında 10 gün ve daha kısa süreli görevlendirmelerde, görevlendirmeler toplamının bir yılda 30 günü aşan kısmı için,

-Mehil müddeti için,

-Mazeret izni süreleri için,

-Yurt dışı geçici görevlendirme süreleri için,

-Görevden uzaklaştırma, gözaltına alınma, açığa alınma ve tutuklanma süreleri için (kamu davasının düşmesi, ortadan kaldırılması, yargılamanın men’ine veya beraatine karar verilmesi hallerinde, geriye dönük ödeme yapılmaz)

ek özel hizmet tazminatı ödenmez.

Öte yandan, ek özel hizmet tazminatından yararlanan Devlet memurunun, memuriyet mahalli dışında bulunan kalkınmada öncelikli yörelere vekaleten veya geçici görevle gönderilmesi halinde, bu görevin kesintisiz 15 günü aşan kısmı için veya kesintili olarak bir yılda toplam 3 ayı aşan (3 güne kadar olan görevlendirmeler hesaplamaya katılmaz) kısmı için, geçici görevle veya vekaleten bulunulan yer için belirlenen ek özel hizmet tazminatı oranı esas alınarak ödeme yapılır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.