logo yeni

calisanlar2 copy

HANGİ MEMURLAR 1. DERECE KADROYA ATANDIĞINDA MAAŞI DÜŞER?

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas 3Devlet memurlarının bulundukları kadroların derecesi yükseldikçe genellikle aylık ücretleri de yükselmekte, ancak bazı unvanlarda görev yapanların 1 inci derece kadrolara atanmaları halinde aylık net ücretleri azalmaktadır.

Kadro unvan ve dereceleri itibariyle belirlenen ek göstergelerdeki bazı değişmeler, memurların aylık net ücretlerini düşürmektedir. Ek gösterge yükselirken net maaşın düşmesi ise, 1.10.2008 tarihinden önce işe girmiş olan Devlet memurlarının emekli keseneklerine esas matrahın hesaplanma usulünden kaynaklanmaktadır.

1.10.2008 tarihinden önce işe girmiş olan Devlet memurlarının emekli keseneklerine esas matrahları hesaplanırken, ek göstergelerine göre en yüksek Devlet memuru aylığının belli oranları da matraha dahil edilmekte ve bu matrah üzerinden %16 oranında kişi kesintisi yapılmaktadır. Matrahın yüksek olması, kesintinin de yüksek olmasına ve net maaşın düşmesine neden olmaktadır.

Devlet memurlarından bazıları için; 2 nci derece kadrolarda 3000 ek gösterge, 1 inci derece kadrolarda ise 3600 ek gösterge belirlenmiştir. Öte yandan, emekli keseneği matrahı hesaplanırken; ek göstergesi 3000 olanlar için en yüksek Devlet memuru aylığının %70’i, 3600 olanlar için ise %130’u oranındaki tutarın matraha eklenmesi öngörülmüştür.

2 nci derece kadroda 3000 ek göstergeden yararlanırken 1 inci derecede 3600 ek göstergeden yararlanan bazı Devlet memurlarının, ek gösterge artışıyla yaşadıkları net maaş azalması konusunda bilgi olması bakımından memurunyeri.com olarak yaptığımız çalışmaya aşağıdaki tabloda yer verilmiştir.

Konunun daha net anlaşılması bakımından, tabloda yer alan unvanlardaki personelin 2/3 ve 1/1’de bulunduklarında alacakları aylık net maaş miktarları arasındaki fark hesaplanmış ve her iki durumda da ilgililerin aynı hizmet süresinde olduğu varsayılmıştır.

Bazı unvanlarda kadro derecesi 2’den (2/3) 1’e (1/1) yükselenlerin maaşındaki azalma

Unvan Derece Kademe Maaştaki Net Azalma*

-Yüksek Mühendis, Mühendis,

-Yüksek Mimar, Mimar

-Şehir plancısı

-Bölge Plancısı

-Uzman Tabip, Tabip

-Diş Hekimi

-Uzman Veteriner Hekim, Veteriner Hekim

-Eczacı

-Biyolog

2/3’den 1/1’e yükselen 24,78 TL

*2015 yılı ilk altı ayı için geçerli olan katsayılara göre hesaplanmıştır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.