logo yeni

calisanlar2 copy

MEMURLAR ÖSYM'DEN GELİR ELDE EDİYOR

Aktif . Yayınlanma Ücret

maasHer yıl onlarca sınav gerçekleştiren ÖSYM, bu sınavlar ile birlikte memurlar için kayda değer bir ek gelir kapısı da yaratıyor. Sınav sayısı günden güne artarken, sınavlarda gözetmen, bina sorumlusu gibi görevler üstlenen memurlarda önemli bir gelir elde edebiliyorlar.

Geçtiğimiz yıl içinde ÖSYM tarafından yapılan top 46 adet sınav ile birlikte bu sınavlarda görev alan eğitimciler de gelir elde ettiler. YGS, ALES, KPSS, YDS gibi Her geçen gün artan sınav sayısı âdeta memurların ek gelir kapısı haline geldi. 

2014 yılı içerisinde,  Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca gerçekleştirilen sınavlarda 11 milyon aday sınava girerken, bu sınavlarda görev yapanların sayısı da 1 buçuk milyon kişiye ulaştığı belirtildi. 2014 yılında sınavlarda görev alan bu personele yaklaşık 216 milyon lira ödeme yaptığı bildirildi.

Sınav ve salon gözetmenleri dışında, ÖSYM tarafından soru hazırlama ve denetim giderleri için 4 milyon 193 bin lira harcama yaptığı ve bu sınavlarda soruların ulaştırılması için 735 tır ve 13 uçak ile birlikte yaklaşık 680 bin kilometre mesafe kat edildiği belirtildi.

İşte ÖSYM tarafından düzenlenen sınavlarda görev alan personele ödenen ücretlerden bazıları:

-Gözetmen olarak görev yapan personele 96 lira

-Yedek gözetmen olarak görev alan personele 78 lira,

-Sınav bina sorumlusuna 161 lira,

-Sınav bina sorumlu yardımcısına 129 lira,

-Bina denetim ve cihaz yöneticisine 142 lira.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.