logo yeni

calisanlar2 copy

NÖBET GÖREVİ TUTMAYAN ÖĞRETMENLERİN EK DERSİ KESİLİYOR MU?

Aktif . Yayınlanma Ücret

ogretmenAnadolu Eğitim Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Sedat Değer, öğretmenlerin nöbet görevlerinin eğitim-öğretim görevi olmaktan ziyade güvenlik işlemi olduğunu, öğretmenlerin eğitim-öğretim işleri yerine güvenlikçi gibi görev yaptıklarını belirtti.

Öğretmenler nöbette şiddete maruz kalıyorlar

Öğretmenlerin nöbet görevi sırasında bazen şiddete maruz kaldıklarını belirten Değer, zor şartlar altında yürütülen bu görev karşılığı ücret de alamadıklarını ifade etti.

Nöbetin yasal dayanağı yok

Ücretsiz tutturulan nöbet hizmetinin yasada yer almamasına rağmen, yönetmelik ile düzenlendiğini ve bu durumun normlar hiyerarşisi ile bağdaşmadığını ifade eden Değer, “Yasa ve kanunlarda belirtilmeyen ve tanımlanmayan görevlerin sadece yönetmelik ile belirlenmesinin hukuki gerçekliği yok sayılır. Anayasanın 124. Maddesinde ‘Başbakanlık, Bakanlıklar ve kamu tüzelkişileri, kendi görev alanlarını ilgilendiren kanunların ve tüzüklerin uygulanmasını sağlamak üzere ve bunlara aykırı olmamak şartıyla, yönetmelikler çıkarabilirler. Hangi yönetmeliklerin Resmi Gazetede yayımlanacağı kanunda belirtilir.’ hükmü  ile yönetmeliklerin kanun ve yasalara aykırı olamayacağı yasal olarak belirtilmiştir.” ifadelerini kullandı.

Nöbet ücreti verilmediği gibi ek ders ücreti kesiliyor

Değer, 1739 sayılı Milli Eğitim Temel kanununun 43. Maddesinde  öğretmenliğin, “devletin eğitim, öğretim ve bununla ilgili yönetim görevlerini üzerine alan özel bir ihtisas mesleği” olarak tanımlandığını ve “Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Yüksek Ve Orta Dereceli Okullar Öğretmenleri İle İlkokul Öğretmenlerinin Haftalık Ders Saatleri İle Ek Ders Ücretleri Hakkında Kanun”  ve “Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici Ve Öğretmenlerinin Ders Ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararı” nda nöbet görevi için herhangi bir düzenleme yapılmadığını bildirdi. Değer, nöbet görevine gitmeyen öğretmenlerle ilgili olarak ise, “fakat her ne hikmet ise öğretmene tuttuğu nöbet için ücret verilmezken  tutmadığında ise  derse girmemiş gibi işlem yapılarak ek dersi de kesilmektedir. Yani tutulan nöbet için ücret verme tutmadığında ise ücretini kes.Bunu kabul etmek mümkün değil.” ifadelerini kullanarak, Sendika olarak dava açtıklarını belirtti.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.