logo yeni

calisanlar2 copy

ÖĞRETMEN VE SAĞLIK PERSONELİNİN ZAMLARI GENEL KURULDA KABUL EDİLDİ

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas20TBMM Genel Kurulu'nda görüşmeleri devam eden Torba Kanun teklifinin 11 maddesi kabul edildi.

Uzman ebelik geliyor

Genel Kurulda kabul gören maddelere göre, lisans mezunu olan ebelere uzman ebe olma imkanı getiriliyor. Meslekleriyle ilgili lisansüstü eğitim alarak uzmanlaşan ve diplomaları Sağlık Bakanlığı'nca tescil edilen ebeler için uzman ebe statüsü oluşturuluyor. Ebeler yetki belgesi almasıyla ilgili esaslar belirlenecek.

Yeni bir üniversite kuruluyor

Torba kanun ile merkezi İstanbul'da olan “Sağlık Bilimleri Üniversitesi” adıyla yeni bir üniversite kurulurken, üniversiteye bağlı Tıp, Hemşirelik, Yaşam Bilimleri ve Sağlık Bilimleri fakülteleri ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ile Sağlık Bilimleri Enstitüsü oluşturuluyor. Aynı zamanda üniversitenin ihtiyacını karşılamak üzere 2735 kadro ihdas ediliyor.

Nöbet ücretleri artırılıyor

Torba kanun teklifi ile Başbakan Ahmet DAVUTOĞLU tarafından açıklanan sağlık çalışanlarının nöbet ücretlerinin %50 artırılması da gerçekleşiyor. Kanun teklifinin nöbet ücretlerini artıran maddesi de Genel Kurulda kabul edildi.

Öğretmenlerin ek ders ücretine zam

Milli Eğitim Bakanlığının takviye kurslarındaki öğretmen ihtiyacını karşılamak amacıyla, öğretmenlerin ek ders ücretlerine de zam içeren teklif kabul edildi. Buna göre ek ders ücretleri:

-Özel eğitime muhtaç öğrencilerin eğitim ve öğretim gördüğü kurumlarda görevli öğretmen ve yöneticiler ile bu öğrencilere yönelik olarak açılan özel sınıf öğretmenlerine ve cezaevlerinde görevli öğretmenlere %25,

-Milli Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi kapsamında görev alan yönetici ve öğretmenlere % 100,

fazla ödenecek.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.