logo yeni

calisanlar2 copy

SAĞLIK ÇALIŞANLARININ NÖBET ÜCRETİ MECLİS'TE DİLE GETİRİLDİ

Aktif . Yayınlanma Ücret

saglik5Sağlık personelinin nöbet ücretlerine yapılan zam oranı ile ilgili eleştiriler TBMM’de dile getirildi.

İstanbul milletvekili Sezgin TANRIKULU tarafından hazırlanan önergede nöbet ücretleri ile ilgili şu ifadelere ve sorulara yer verildi:

"Başbakanın açıklamasında vaat ettiği zam nöbet ücretlerine dairdir. Yani yapılan sağlıkçıya %50 zam değil, nöbet ücretlerine yapılan artıştır. Bir asistanın saatlik nöbet ücreti 7 TL, 30 yıllık uzman hekimin saatlik nöbet ücreti 7 lira 80 kuruştur. Yani vaat edilen artış 3.5 liralık bir artıştır. Kamuda çalışanlar için aylık nöbet saatlerinde ödeme 130 saat ile sınırlıdır. Yani; 3 günde bir nöbet tutan bir asistan ayda 160-180 saat fazladan çalışmakta, bunun 130 saati . ücretlendirilirken nöbetin kalan kısmı angarya olarak tutulmaktadır.

Kamuoyunda “Çalışanlara bol para veriyoruz" algısı yaratmaya yönelik bu tarz girişimlere bütün kamu çalışanları zaman zaman maruz kalmaktadır. Gerçek olan 3.5 liradır. Bunu da müjde olarak değerlendirmek mümkün değildir.

AKP Hükümeti sağlık çalışanlarının özlük haklarını geliştirme konusunda daha samimi ve gerçekçi adımlar atmalıdır.

Başbakan Sağlık Bakanlığının düzenlediği programda yaptığı açıklamada nöbet ücretlerine yüzde 50; acilde ve diğer riskli yerlerde nöbet tutanların ücretlerine yüzde 75 zam yapılacağı belirtmiştir.

Bu bağlamda;

1-Sağlık çalışanlarının nöbet ücretleri ne kadardır?

2-Sağlık çalışanlarının maaşlarına yüzde 50 zam yapılmazken, nöbet ücretlerine yüzde 50 zam yapılması müjde olarak değerlendirilebilir mi? 30 yıllık uzman hekimin saatlik nöbet ücreti 7 lira 80 kuruşken, vaat edilen 3.5 liralık artış, sağlık çalışanlarının hangi ihtiyaçlarını karşılayabilecektir?

3-3.5 liralık artış AKP Hükümeti’nin sağlığa bakış açısının ve sağlık çalışanlarına verdiği değerin göstergesi midir?                                                                                  ‘

4-Sağlık çalışanlarının nöbet ücretleri AB ortalamasının altında mıdır?

5-Sağlık çalışanlarının nöbet ücretlerine yapılan zam yeterli midir?

6-2010-2015 yılları itibariyle Türkiye genelinde illere göre sağlık çalışanları nöbette kaç hasta ile ilgilenmiştir?

7-2010-2015 yılları itibariyle Türkiye genelinde illere göre sağlık çalışanları nöbette kaç defa saldırıya maruz kalmıştır?

8-Kamu sektöründe iş yoğunluğu sıralamasında sağlık hizmetleri kaçıncı sıradadır?

9-Eşit işe eşit ücret politikasına göre sağlık çalışanlarının maaş ve ücretlerinde ne kadarlık artış yapılması planlanmaktadır?

10-Sağlık çalışanlarının özlük haklarında iyileştirici düzenlemeler yapılacak mıdır?"

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.