logo yeni

calisanlar2 copy

GİH PERSONELİ MÜHENDİSLİK BİTİRİRSE MAAŞI ARTAR MI?

Aktif . Yayınlanma Ücret

muhendis2Ortaöğrenim ya da yükseköğrenim mezunu olarak kamu kurum ve kuruluşlarının Genel İdare Hizmetleri Sınıfına dahil kadrolarında görev yapan Devlet memurlarından bazıları sonradan Mühendislik Fakültelerin öğrenim görebilmektedirler.

Mühendislik fakültelerini bitiren veya bitirecek olan Devlet memurları, mezun olduklarında Mühendis kadrosuna atanmadan bu unvana ait mali haklardan yararlanıp yararlanamayacakları konusunda tereddüt yaşayabilmektedirler.

Konuyla ilgili olarak Devlet Memurlarına Ödenecek Zam Ve Tazminatlara İlişkin Kararın 4/e maddesinde yer alan düzenlemede; “Kurumların teknik ve sağlık hizmetleri sınıflarına ait kadrolarında bulunanlardan, bulundukları hizmet sınıflarına atanılabilecek mesleki bir üst öğrenimi bitirenlere, cetvellerde ayrıca belirtilen istisnai durumlar hariç olmak üzere, kariyerleri (mesleki üst öğrenimleri) esas alınarak zam ve tazminat ödenir. Kadroları teknik ve sağlık hizmetleri sınıflarında bulunanlardan, bulundukları hizmet sınıflarından bir kadroya atanılamayacak herhangi bir üst öğrenimi bitirenlere ise bitirdikleri üst öğrenimden dolayı zam ve tazminat ödenmez.” denilmiş ve ayrıntılara da160 seri nolu Devlet Memurları Kanunu Genel Tebliğinde yer verilmiştir.

Hangi memurlar mühendislik bitirince mühendis haklarından yararlanır?

Mühendislik fakültesinden mezun olan ancak mühendis kadrosuna atanmayan Devlet memurlarının özlük haklarında bazı değişiklikler olabilmektedir. Şöyle ki;

-Derece/kademe: Ortaöğretim ya da yükseköğrenim mezunu olarak unvanlardaki kadrolarda görev yaparken mühendislik fakültesinden mezun olan Devlet memurlarının kazanılmış hak aylık dereceleri, hangi sınıfta görev yaptıklarına bakılmaksızın, son öğrenim seviyelerine göre memuriyete giriş derece/kademeleri esas alınıp intibak yapılmak suretiyle ya da memuriyete başlangıç seviyesine göre yeniden belirlenmektedir.

-Ek gösterge: Ek göstergelerin, memurların görev yaptıkları kadro unvanları itibariyle belirlenmiş olması nedeniyle, Mühendis kadro unvanı için belirlenmiş ek göstergelerden yararlanabilmeleri ancak mühendis kadrosuna atanmaları halinde mümkün olabilecektir.

-Ek ödeme: Memurların yararlandıkları ek ödemeler genel olarak kadro unvanına ve o unvanda bulunma şartına göre belirlenmiş ve bu şekilde belirlenmeyen kadrolar için ise ilgili hizmet sınıfındaki “diğer kadrolarda” görev yapanlara ilişkin ek ödeme oranları belirlenmiştir. Bu nedenle, memurların Mühendis ek ödemelerinden yararlanabilmeleri için, Mühendis kadrosunda görev yapıyor olmaları gerekmektedir.

-Zam ve tazminat: Mühendislik fakültesini bitiren Devlet memurlarının, mühendis kadrosuna atanmadan bu unvan için belirlemiş olan zam ve tazminatlardan yararlanmaları bazı hallerde mümkün olabilmektedir. Mühendislik fakültesini bitiren memur Teknik Hizmetler Sınıfı kapsamındaki bir kadroda görev yapıyorsa, mühendis kadrosuna atanmasa bile, mühendisler için belirlenen zam ve tazminatları alabilecektir.

Bu çerçevede, memurunyeri.com olarak konuyu daha özet şekilde ifade edecek olursak; Genel İdare Hizmetleri Sınıfına dahil herhangi bir unvanda görev yapan ve Mühendislik Fakültesi mezunu olan bir memurun, GİH Sınıfında görev yaptığı sürece Mühendis için geçerli olan ek gösterge, ek ödeme, zam ve tazminatlardan yararlanması mümkün olamayacaktır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.