logo yeni

calisanlar2 copy

YETİŞTİRMEK İÇİN YURT DIŞINA GÖNDERİLEN MEMURUN MAAŞI NASIL ÖDENİYOR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas 12Kamu kurum ve kuruluşlarında çeşitli unvanlarda görev yapan Devlet memurları; mesleklerine ait hizmetlerde yetiştirilmek, eğitilmek, bilgilerini artırmak veya staj yapmak amacıyla yabancı devletlere gönderilebilmektedirler.

Adaylık süresini tamamlayıp asil olarak atanmış Devlet memurlarından; şahsen özel burs sağlamadığı için yurt dışına gönderilenlerin yanı sıra her yıl yurt dışına gönderilebilecek Devlet memurlarının kurumlar itibarıyla sayıları Bakanlar Kurulu Kararı ile belirlenmektedir. Kurumlara tanınan kontenjanlar dahilinde bütçe imkanları veya dış burslarla yabancı ülkelere gönderilecek olan memurlar, kurumları tarafından yapılacak yarışma sınavı veya seçme suretiyle belirlenirler.

Aylıklarının ödenmesi

Mesleklerine ait hizmetlerde yetiştirilmek, eğitilmek, bilgilerini artırmak ya da staj yapmak üzere yabancı devletlere gönderilen memurların aylıklarının ödenmesinde, gönderilme şekillerine bağlı olarak farklılık bulunmaktadır.

**Şahsen özel burs sağlayanlar: Bu memurlara, eğitimleri süresince aylıksız izin verilir ve izinli oldukları süre içerisinde kendilerine herhangi bir ödeme yapılmaz.

**Kurumlarınca açılan seçme veya yarışma sınavında başarılı olan ve Bakanlar Kurulunca kurumlar itibarıyla belirlenen kontenjanlar dahilinde bütçe olanaklarıyla gönderilenler: Bu şekilde yurt dışına gönderilenlere, gittikleri ülkede sürekli görevle bulunan ve 9/1’den aylık alan meslek memurlarına ödenen yurtdışı aylığının 2/3’ü ile her türlü ödemeler dahil yurtiçi aylığının kanuni kesintilerden sonra kalan net tutarının %60’ı, ödenir. (Dışişleri Bakanlığının bildirimi üzerine uluslararası kurum ve kuruluşlara gönderilenlere uluslararası kurum ve kuruluşlar tarafından yapılan her türlü ödeme, kendilerine kurumlarınca yapılan ödemeden mahsup edilir)

**Bakanlar Kurulunca kurumlar itibarıyla belirlenen kontenjan dahilinde dış burslara dayanılarak gönderilenler: Bu şekilde gönderilen memurlara, burs miktarlarının gittikleri ülkede sürekli görevle bulunan ve 9/1’den aylık alan meslek memurlarına ödenmekte olan yurtdışı aylığının 2/3’ünden az olması durumunda aradaki fark ile her türlü ödemeler dahil yurtiçi aylıklarının, kanuni kesintilerden sonra kalan net tutarının, %60’ı ödenir.

**Bakanlar Kurulunca kurumlar itibarıyla belirlenen kontenjan haricinde dış burslara dayanılarak gönderilenler: Bu şekilde gönderilen memurlara, her türlü ödemeler dahil yurt içi aylıklarının, kanuni kesintilerden sonra kalan net tutarının, %60’ı ödenir.

 

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.