logo yeni

calisanlar2 copy

EMEKLİ MAAŞLARINA GELİR VERGİSİ GELECEK Mİ?

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas2Emekli maaşlarına 2015 yılında %15’ten az olmamak üzere gelir vergisi uygulaması geleceği iddialarına Maliye Bakanlığı cevap verdi.

Milletvekili Sezgin TANRIKULU tarafından gündeme getirilen iddialara ilişkin Maliye Bakanlığının cevabında emekli maaşlarından gelir vergisi alınmasına yönelik bir çalışma olmadığı belirtildi.

Bakanlık 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 23’üncü maddesinin birinci fıkrasının 11’inci bendi ile Kanunla kurulan emekli sandıkları ile 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanununun geçici 20’nci maddesinde belirtilen sandıklar tarafından ödenen emekli, maluliyet, dul ve yetim aylıklarının (en yüksek Devlet memuruna ödenen en yüksek ödeme tutarı ile sınırlı olmak üzere) gelir vergisinden istisna tutulduğunu vurguladı.

Verileen cevapta "Buna göre emekli, maluliyet, dul ve yetim aylıkları üzerinden gelir vergisi alınmamakta olup, Bakanlığımız nezdinde emekli maaşlarından gelir vergisi kesintisi yapılmasına yönelik herhangi bir çalışma bulunmamaktadır." ifadelerine yer verildi.

Maliye Bakanlığı, yine aynı önergede Tanrıkulu tarafından emekli maaşlarında artış yapılıp yapılmayacağı sorusuna ise şöyle cevap verdi:

“Ayrıca, kamu çalışanlarının ve emeklilerin mali ve sosyal haklarında yapılan artışlar, Devletin mali imkânları, memleketin ekonomik gelişmesi ve milli gelir düzeyi, genel geçim şartları ile yıllık enflasyon oranlan göz önünde bulundurulmak suretiyle tespit edilmektedir. 5982 sayılı Kanun ile yapılan Anayasa değişikliği sonucunda 2012 yılından itibaren memurlar ve diğer kamu görevlilerinin mali ve sosyal haklarında yapılacak artışlar karşılıklı müzakereler ile yürütülen toplu sözleşme süreci sonucunda belirlenmeye başlanmıştır. Bu kapsamda, kamu görevlilerinin mali ve sosyal haklarında 2012 ve 2013 yıllarında yapılan artışlar 2012/1 sayılı Kamu Görevlileri Hakem Kurulu Kararıyla belirlenmişken, 2014 ve 2015 yılı artışları ise Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2014 ve 2015 Yıllarını Kapsayan 2. Dönem Toplu Sözleşme ile belirlenmiştir. Öte yandan, memur emeklileri de söz konusu toplu sözleşme süreci sonunda belirlenen maaş katsayılarından etkilenmekte ve emekli aylıkları buna göre artmaktadır.

Diğer yandan, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin ücret artışları da 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 55 inci maddesinin ikinci fıkrası hükmü uyarınca, her yılın Ocak ve Temmuz ödeme tarihlerinden geçerli olmak üzere, bir önceki altı aylık döneme göre Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan en son temel yılı tüketici fiyatları genel indeksindeki değişim oranı kadar artırılarak belirlenmektedir.

Bu kapsamda, 2002 Aralık-2015 Ocak döneminde emekli aylıklarında önemli ölçüde artışlar sağlanmıştır. Söz konusu dönemde en düşük memur emekli aylığı %258.8, en düşük işçi emekli aylığı %316.9, en düşük Bağ-Kur’lu esnaf emekli aylığı %484.2 ve en düşük Bağ-Kur’lu tarım emekli aylığı da %885.3 oranında artırılmıştır. 2002 Aralık-2014 Aralık döneminde TÜFE’deki artış ise %181.6 oranında gerçekleşmiştir.

Emekli aylıklarına ilişkin söz konusu artışlar karşılaştırıldığında, aylıklardaki artışların enflasyonun oldukça üzerinde gerçekleştiği ve aylıklardaki reel artışların emeklilerin satın alma güçlerini de artırdığı görülmektedir. Öte yandan, emekli aylıklarında genel bir düzenlemeyle ilave artışlar yapılmasına yönelik halihazırda Bakanlığımızca yürütülmekte olan bir çalışma bulunmamaktadır.”

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.