logo yeni

calisanlar2 copy

MEMUR MAAŞLARININ DÜŞMEMESİ İÇİN YARGITAY BAŞKANI UYARI YAPTI

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas17Yargıtay Binasında basın odası açılışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, memur maaşlarının yarıya düşebileceği uyarısında bulundu.

Meclis'in önünde yaklaşık olarak 10 günlük bir çalışma takvimi olduğunu belirten Cirit, "Bu 10 gün içerisinde biz nereden araya gireceğiz bakalım. 5 Nisan'dan önce Meclis kapatılabilir. Sabah Meclis Başkanı buradaydı, 10 günlük bir çalışma takvimleri var. İç Güvenlik Paketi, 132 madde olduğuna göre 10 günlük zaman tamamen alır ama bir de şey meselesi var: Bizim maaşlarımız müsteşar (Başbakanlık müsteşarı) maaşına endeksliydi, bir çok memurun, aşağı yukarı 30 bin, Anayasa Mahkemesi iptal etti bu maaşları. İptal ettiği için yeni bir düzenleme yapılması gerekiyor en geç 22 Nisan'da. Belki bununla ilgili bir torba yasa getirilmek zorunda. Yoksa maaşlar yarıya inecek. O yasa getirildiğinde biz araya girebilir miyiz bakacağız. Meclis Başkanımızın, Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya'nın, Adalet Bakanımızın bize sözü var. Bu yasa konusunda bize yardımcı olacaklarını söylediler. Bu yasa çıktığında Yargıtay 100 bin civarında dosyanın daha az geleceğini tahmin ediyoruz. Bu dosyalar da bin liralık, yani yargılama masrafına ilişkin dosyalar. Bir de hukuk dairelerinde bir ön büro kurarak, daireler arasındaki dosya transferindeki zamanlamayı, adaletteki hızı sağlayacağız. Bunları yapabilirsek Yargıtay gibi kurumlar önemli davalara bakar." ifadelerini kullandı.

AYM'nin konuyla ilgili iptal kararının Resmi Gazete'de yayımlandıktan 9 ay sonra yürürlüğe gireceği ve bu sürenin 22 Nisan'da dolduğu belirtiliyor. Bu süre içinde Başbakanlık müsteşarının maaşının nasıl tespit edileceğine ilişkin yeni bir düzenleme yapması gerekiyor.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.