logo yeni

calisanlar2 copy

EMEKLİLİK İÇİN MAKAM TAZMİNATI NE ZAMAN HAK EDİLİR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas 13Devlet memuriyetine ilişkin bazı kadro veya görevler için belirlenmiş olan makam tazminatı göstergesine emeklilik bakımından hak kazanılması, bazı süre kurallarına bağlanmıştır.

15.10.2008 tarihinden önce işe girmiş olanların emeklilik bakımından makam tazminatına hak kazanmalarında aranan süre kuralı, bu tarihten sonra işe giren Devlet memurlarında ise aranmamaktadır.

5434 sayılı Emekli Sandığı Kanununun bazı hükümleri 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile yürürlükten kaldırılmış olmakla birlikte, 5510 sayılı Kanunun geçici maddeleri gereği, 15.10.2008 tarihinden önce haklarında 5434 sayılı Kanun hükümleri uygulanmış olanlar hakkında, aynı Kanunun kaldırılan hükümlerinin uygulanmasına devam olunmaktadır.

Makam tazminatı

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ekinde yer alan IV sayılı cetvelde, makam tazminatından yararlanacakların kadro unvanları ile tazminat göstergelerine yer verilmiştir.

Makam Tazminatı Cetvelinde yer alan unvanlarda görev yapanlardan, aylıklarını 657 sayılı Kanuna göre alanların maaşı ödenirken, makam tazminatı gösterge rakamlarının aylık katsayı ile çarpımı sonucu bulunan miktarda makam tazminatı (damga vergisi kesilerek) ödemesi yapılmaktadır.

Aylık ücretlerini 657 sayılı Kanun hükümleri dışında (örneğin; ücret ve tazminat göstergesine göre, kadro karşılığı sözleşmeyle) alan Devlet memurları için ise makam tazminatının aylık maaşa herhangi bir etkisi olmamaktadır.

Ancak, makam tazminatına hak kazanan Devlet memurlarını, emeklilik hakları bakımından makam tazminatından yararlanabilmektedirler.

Makam tazminatına hak kazanılması

Devlet memurlarının çalışırken yararlandıkları ya da haklarında uygulanan ücret sistemi gereği sadece emeklilik bakımından ilişkilendirildikleri makam tazminatına emeklilik yönüyle hak kazanabilmeleri süre şartına bağlanmıştır.

İlgili yasal düzenlemelere göre;

Makam tazminatı belirlenmiş olan görevlerde toplam iki yıl süreyle çalıştıktan sonra emekliye ayrılanların emekli aylıkları, yararlandıkları en yüksek makam tazminatı göstergesi üzerinden hesaplanır. Bu tazminatın emekli ikramiyesi miktarına etkisi ise bulunmamaktadır.

En az 2 yıl süre ile makam tazminatlı görevlerde çalışmış olan memurlar, memuriyet hizmetleri süresince yararlandıkları en yüksek makam tazminatı göstergesi üzerinde emekliliğe hak kazanırlar. Öte yandan, emeklilikte esas alınacak makam tazminatına ilişkin görevde mutlaka 2 yıl süre ile çalışmak ise şart değildir.

Örneğin; Makam Tazminatı göstergesi 3000 olan bir görevde 1 ay ve Makam Tazminatı göstergesi 2000 olan bir görevde ise 23 ay görev yapmış olan memur hakkında 3000 makam tazminatı göstergesi uygulanacaktır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.