logo yeni

calisanlar2 copy

ÜCRET VE TAMİNAT GÖSTERGESİNE GÖRE MAAŞ ALANLAR BAZI ÖDEMELERDEN YARARLANAMIYOR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas 12Kadro dereceleri ve/veya görev unvanları itibariyle haklarında belirlenen “ücret göstergesi” ve “ tazminat göstergesi” rakamları esas alınarak aylık maaşları ödenen Devlet memurları, maaş unsurları arasında yer alan bazı ödemelerden yararlanamıyor.

375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye 666 sayılı KHK ile eklenen maddelerle, ek ödemenin yanı sıra ücret ve gösterge rakamlarına göre aylık ücret ödenmesine ilişkin düzenlemeler yapılmıştır. Bu düzenlemelerle;

**Bazı kamu görevlilerinin aylık ücretlerinin ödenmesinde, en yüksek Devlet memuru aylığının belli bir oranları (kadro ve görev unvanlarına göre) şeklinde belirlenmiş olan ek ödemenin de dahil edilmesi suretiyle hesaplanması uygulamasına geçilmiştir.

Bu ödemeden yararlananlar için aylık maaşın bir unsuru haline gelen “ek ödeme”, Devlet memurlarının tamamı için kadro derecesi ve/veya görev unvanlarına göre belirlenmiş olmasına rağmen, bazı memurlar ek ödemeden yararlanamamaktadır. Ek ödemeye ilişkin ayrıntılar için tıklayınız …

**Kamu görevlilerinden bazıları için aylık ücret ödemesinde farklı bir sistemine geçilmiştir. Bu ücret sisteminin kapsamına tüm memurlar alınmamış ve kadro derecesi ve/veya unvanları esas alınarak bazı memurlar hakkında ücret ve tazminat göstergeleri belirlenmiştir.

Aylık ücretlerinin bu şekilde belirlenmesi öngörülen memurların maaşları, haklarında geçerli olan “ücret göstergesi” ve “tazminat göstergesi” rakamlarının memur aylık katsayısıyla çarpımı ile hesaplanmaktadır.

Ücret ve tazminat göstergesine göre maaş alanlar

Bu yazımızda memurunyeri.com olarak, ücret ve tazminat göstergesine göre aylık maaşları belirlenen Devlet memurlarının yararlanamadığı ücret unsurlarının bazılarından söz edilecektir.

Aylık maaşları ücret ve tazminat göstergesine göre ödenenlere;

-Aylık gösterge rakamına göre belirlenen “aylık”,

-Ek gösterge rakamına göre belirlenen “ek gösterge aylığı”,

-Yan ödeme puanlarına göre hesaplanan “yan ödeme”,

-Tazminat göstergelerine göre belirlenen “tazminat”,

-Makam ve temsil/görev tazminatı göstergeleri esas alınarak belirlenen ödemeler,

-Avukatlık vekalet ücreti

-Ek ödeme

 

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

yapılmamaktadır.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.