logo yeni

calisanlar2 copy

KIDEM YILI MAAŞI NE KADAR ETKİLİYOR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas 11Aylık ücretleri Devlet Memurları Kanununa göre ödenen memurların maaş unsurları arasında “kıdem aylığı” da yer almaktadır.

Memurun Kıdem Aylığı; kazanılmış hak aylık derecesinin belirlenmesinde esas alınan hizmet sürelerinin (memuriyette geçen ve geçmiş sayılan hizmet süreleri), kıdem aylık göstergesi ve aylık katsayısıyla çarpımı suretiyle belirlenmektedir.

Kıdem aylığı hesabına dahil hizmet süresi

Kıdem aylığının hesaplanmasında, Devlet memurluğunda geçen ya da geçmiş sayılan sürelerin en çok 25 yılı (tam yıl) esas alınmaktadır. Tam yıl dışındaki süreler ile 25 yıldan fazla olan süreler hesaplamaya katılmamaktadır.

Kıdem aylığı

Devlet memurunun kıdem aylığı hesabına esas hizmet süresinin (kıdem yılı), belli bir gösterge rakamı ve aylık katsayısıyla çarpımı suretiyle brüt kıdem aylığı tutarına ulaşılmaktadır.

375 sayılı KHK’da kıdem aylığı göstergesi “15” olarak belirlenmiş ve bu göstergeyi üç katına kadar artırma konusunda Bakanlar Kuruluna verilen yetki çerçevesinde, bu gösterge rakamı 01.01.1995 tarihinden geçerli olarak “20”ye yükseltilmiştir.

Buna göre, “Kıdem Aylığının brüt miktarı= Kıdem Yılı X 20 X Aylık Katsayısı” şeklinde olmaktadır.

Öte yandan, memurların kadro dereceleri, unvanları, ek göstergeleri, makam ve görev/temsil tazminatları ne olursa olsun, aynı hizmet yılındaki tüm memurlar için kıdem aylığı miktarı aynı seviyede olmaktadır. (1.10.2008 tarihi öncesi veya sonrası görev başlama hali, kıdem aylığının miktarını etkiliyor)

Kıdem aylığından yapılan kesintiler

Hesaplanan kıdem aylığı brüt tutarı üzerinden; Gelir Vergisi, Damga Vergisi ve Emekli (sosyal güvenlik) kesintileri yapılmaktadır.

Kıdem yılı artışının maaşa etkisi

Kıdem yılı artışı, kıdem aylığında ve dolayısıyla aylık ücret miktarında da değişikliğe sebep olmaktadır.

Kıdem süresinin 1 yıl artması, 1.10.2008 öncesi göreve başlayan Devlet memurlarının aylık net ücretlerini 1,12 TL artırırken, memuriyete yeni başlayan bir memur ile kıdem süresi 25 yıl ve üzerinde olan memur arasında kıdem aylığından kaynaklı maaş farkı 28,01 TL  olacaktır.

Memurun kazanılmış hak aylığında değerlendirilen hizmet sürelerindeki artışın, kıdem aylığı ve aylık net maaş miktarını nasıl etkilediği konusunda bilgi olması bakımından memurunyeri.com olarak yaptığımız çalışmada şu sonuçlara ulaşılmıştır. (2015 yılı ilk 6 ayında)

KIDEM  YILI Aylık Maaşa Net Etkisi
1/10/2008 Öncesi işe girenler 1/10/2008 ve Sonrası işe girenler
Kıdem süresinin 1 yıl artmasının etkisi 1,12 TL 1,15 TL
25 yıllık kıdem süresinin etkisi 28,01 TL 28,69 TL

 Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.