logo yeni

calisanlar2 copy

KARİYER OLMAYAN UZMANLARIN BAZILARI MAKAM TAZMİNATI ALABİLİYOR

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas9Kamu kurumlarında bazı görevlerde belli bir süre çalıştıktan sonra 1 inci dereceli uzman kadrolarına atananlara, makam ve görev tazminatı da ödenmektedir.

Bazı görevlerde fiilen altı ay çalıştıktan sonra kamu kurumlarında 1'inci derece “Uzman” unvanlı kadrolara atanan Devlet memurlarından bazıları hakkında, eski görevlerine istinaden makam tazminatı göstergeleri belirlenmemiştir. Bu şekilde makam tazminatından faydalananlar, aynı zamanda makam tazminat göstergelerine göre belirlenmiş olan “görev tazminatı”ndan da yararlanmaktadırlar.

Öte yandan, makam tazminatlı görevlerde toplam en az 2 yıl çalışmış olanların emeklilik hakları belirlenirken, yararlanmış oldukları en yüksek makam ve temsil/görev tazminatı üzerinden hesaplama yapılmaktadır. Bu nedenle, üst görevlerde bulunduktan sonra Uzman kadrosuna atanmış olanların aylık ücret hesabında esas alınan makam ve görev tazminatı göstergeleri, emekliliğe sadece 2 yıllık sürenin tamamlanması yönüyle etki edecektir.

Kariyer uzman diye de adlandırılan grupta sayılmayan ve kariyer uzmanlar göre ücretleri daha düşük seviyelerde olan “Uzman” unvanlı kadrolarda görev yapan personelden, haklarında makam ve görev tazminatı uygulananlar konusunda memurunyeri.com olarak yaptığımız özet çalışmada aşağıdaki tabloya ulaşılmıştır.

Uzman (kariyer olmayan) unvanlı personelin bazıları hakkında geçerli olan makam ve görev tazminatı göstergeleri

UNVANI KADRO DERECESİ ATANMADAN ÖNCEKİ KADRO / GÖREV UNVANI MAKAM TAZMİNATI GÖSTERGESİ GÖREV TAZMİNATI GÖSTERGESİ

UZMAN

      1

*Ek göstergeleri 5300 veya daha yüksek tespit edilmiş görevlerde bulunmuş olanlar.

4500 11500

*Makam tazminatı olan ve ek göstergesi 5300’den düşük tespit edilmiş görevlerde (aşağıdaki grupta belirtilenler hariç) bulunmuş olanlar.  

2000 8000

*Ankara, İstanbul ve İzmir dışındaki illerde; İl İdare Kurulu Üyesi, Bakanlık İl Müdürü, İl Emniyet Müdürleri, İl Müftüsü, Sosyal Güvenlik İl Müdürü görevlerinde bulunmuş olanlar.

*1’inci derece kadrolu ve 3600 ek göstergeli; büyükşehir belediyesi müfettişi, büyükşehir belediyesine bağlı genel müdürlük müfettişi, büyükşehir belediye sınırları içindeki ilçelerde belediye müfettişi olarak görev yapmış olanlar.

1000 7000

 

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.