logo yeni

calisanlar2 copy

BAZI MEMURLAR HASTALANDIĞINDA MAAŞLARI NE KADAR AZALIYOR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

hastaAylık ücretleri 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümleri çerçevesinde ödenen Devlet memurlarının, tek hekim raporuna istinaden bir yıl içerisinde kullandıkları hastalık izni süresinin 7 günü aştığı hallerde, aylık ücretlerinde azalma olmaktadır.

Devlet memurları (aylıkları ücret ve tazminat göstergesine göre belirlenenler, kadro karşılığı sözleşmeli çalışanlar hariç) tek hekim raporu üzerine hastalık izni kullandıklarında, bu izin süresinin bir takvim yılında 7 günü aşması durumunda, aşan süreler isabet eden zam ve tazminat tutarından %25 oranında kesinti yapılmaktadır.

Aynı takvim yılı içerisinde kullanılan hastalık izin süresi hesaplanırken; sağlık kurulu raporuna istinaden kullanılan izinler ile kanser, verem, akıl hastalığı, şeker hastalığı ve açık kalp ameliyatı gibi uzun süreli tedaviye ihtiyaç gösteren hastalıklardan dolayı kullanılan izinler ve resmi yataklı tedavi kurumlarında yatarak görülen tedavi süreleri hesaba katılmaz.

Tek hekim raporuna istinaden aynı takvim yılında 7 günden fazla izin kullanılması durumunda, zam ve tazminat tutarının aylık gün sayısına bölünmesi sonucu bulunacak rakamın, 7 günü aşan gün sayısı ile çarpımıyla elde edilecek tutarın %25’i ilgili memura eksik ödenir.

Hastalık izini nedeniyle eksik ödenen unsurlar

Hastalık izni süresinin 7 günü aşması halinde eksik ödenecek maaş unsurları, ilgili memurun hizmet sınıfına, kadro unvan ve derecesine göre farklılık gösterebilmektedir.

-Zamlar: İş güçlüğü, iş riski, temininde güçlük ve mali sorumluluk zamları

-Tazminatlar: Özel Hizmet Tazminatı, Diğer Tazminatlar (Eğitim Öğretim Tazminatı, Din Hizmetleri Tazminatı, Emniyet Hizmetleri Tazminatı, Mülki İdare Amirliği Özel Hizmet Tazminatı, Denetim Tazminatı, Adalet Hizmetleri Tazminatı, tazminat öngörülmeyenlere verilen tazminat), bazı yerlerde görevli teknik ve sağlık hizmetler sınıfı personeline ödenen ek tazminatlar, MEB’e bağlı mesleki ve teknik okul ve kurumlarda ödenen ilave eğitimöğretim tazminatı

Kesinti hesaplama (örnek)

**13 üncü derece kadroda görev yapan "Sekreter"; bu yıl içerisinde tek hekim raporuna istinaden toplam 25 gün hastalık izni kullanmış ise Mart 2015 maaşı ödenirken 18 (25–7) gün için zam ve tazminatlar %25 eksik ödenecektir. 

Eksik ödenecek zam: 1,89TL. 

Eksik ödenecek tazminat: 54,25 TL. 

Toplam brüt eksik ödeme (18 gün için): 56,13 TL.

**4 üncü derece kadroda görev yapan "Polis Memuru"; bu yıl içerisinde tek hekim raporuna istinaden toplam 25 gün hastalık izni kullanmış ise Mart 2015 maaşı ödenirken 18 (25–7) gün için zam ve tazminatlar %25 eksik ödenecektir. 

Eksik ödenecek zam: 4,53 TL. 

Eksik ödenecek tazminat: 163,87 TL. 

Toplam brüt eksik ödeme (18 gün için): 168,40 TL.

**1 inci derece kadroda görev yapan "Öğretmen"; bu yıl içerisinde tek hekim raporuna istinaden toplam 25 gün hastalık izni kullanmış ise Mart 2015 maaşı ödenirken 18 (25–7) gün için zam ve tazminatlar %25 eksik ödenecektir. 

Eksik ödenecek zam: 2,83TL. 

Eksik ödenecek tazminat: 136,03TL. 

Toplam brüt eksik ödeme (18 gün için): 139,08 TL.

 

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.